piątek, 29 czerwca 2018

Ratujemy parking dla mieszkańców

Siedlecka 58 - działka z roszczeniami w tle. Przez lata zaniedbana i służąca jako dzikie wysypisko śmieci. 



W sprawie jej uprzątnięcia i ucywilizowania interweniowaliśmy wielokrotnie:

- w 2014 r. z okolicznymi wspólnotami mieszkaniowymi



- w 2016 r., już po wybudowaniu na sąsiedniej działce nowego budynku, gdy remontujący lokale mieszkalne podrzucali śmieci






Sami też nieraz działkę sprzątaliśmy z większych śmieci.

Po zakończeniu wspominanej budowy teren pełniący wcześniej rolę zaplecza robót budowlanych został zaadaptowany przez mieszkańców na tymczasowy parking. Nie było to może rozwiązanie idealne, ale choć częściowo rozwiązywało problem parkowania w tej części Pragi i zapobiegało zastawianiu autami wąskich chodników.

Niestety, nie spodobało się to jednemu z radnych, który powołując się na "zaniepokojonych mieszkańców Szmulowizny" wystąpił z "interwencją". Sprawa trafiła do ZPTP, który nie stwierdził zanieczyszczenia działki. Mimo to decydenci podjęli decyzję o wygrodzeniu terenu

W minioną środę zaczęło się wygradzanie...







Zaalarmowani przez zaniepokojonych mieszkańców podjęliśmy szybką interwencję u Władz Dzielnicy i ZPTP. W jej efekcie teren zostanie ogrodzony, ale zachowany zostanie wjazd i tym samym parking pozostanie.






Dziękujemy za zrozumienie różnych potrzeb mieszkańców :)

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Remont Młyna Michla na wyciągnięcie ręki

Coraz bliżej do remontu spichlerza młyńskiego Michla i powstania w pofabrycznych obiektach Praskiego Domu Rzemiosła. O ocalenie tego reliktu przemysłowej historii Szmulek walczyliśmy od 10 lat. W ubiegłym roku te głosy zostały wreszcie wysłuchane. Spichlerz i portiernia ocaleją dając szansę na odrodzenie tradycyjnego rzemiosła w bardziej nowoczesnej formie. 

A wszystko ma wyglądać mniej więcej tak jak na wizualizacjach przekazanych przez Zarząd Mienia M. st. Warszawy. Zobaczcie sami.





Co do samego zagospodarowania terenu wokół spichlerza, dużo zależeć będzie od wyników konsultacji Parku Michałowskiego, na których publikację czekamy. Autorzy koncepcji rewitalizacji młyna wyobrażali sobie takie zagospodarowanie terenu.

niedziela, 24 czerwca 2018

Pierwszy krok w kierunku parku linearnego "Aleja Tysiąclecia"

Pod koniec marca br. światło dzienne ujrzała koncepcja rewitalizacji zieleni na Pradze, nad którą od jesieni pracował Zarząd Zieleni m. st. Warszawy (przy naszym skromnym wkładzie :) ). Jednym z najciekawszych elementów zmian jest stworzenie w ciągu niewybudowanej na szczęście Trasy Tysiąclecia parku linearnego. Pierwszym elementem tego zielonego pasa ciągnącego się od Kijowskiej do 11 Listopada, który zostanie zrealizowany jest park kieszonkowy ("pocket park") między "małą" Radzymińską, a Białostocką.


Park kieszonkowy był jednym ze zwycięskich projektów z ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Autorem pomysłu jest Adam Leśniewicz. Nasze stowarzyszenie aktywnie wspierało ideę Adama na etapie głosowania i bardzo nas cieszy, że znalazła ona uznanie innych mieszkańców.


W ramach ogłoszonego niedawno przez ZPTP przetargu wykonane mają zostać parkowe alejki oraz ustawiona mała architektura.



A w bieżącej edycji BP można zagłosować na kontynuację projektu, do czego niniejszym zachęcamy prezentując szortlistę stworzoną przez stowarzyszenie "Porozumienie dla Pragi".

wtorek, 19 czerwca 2018

Pamiątkowe tablice odzyskały blask

Dwa lata temu pisaliśmy na blogu o nieczytelnej tablicy pamiątkowej poświęconej postaci Ireny Rokicińskiej, pracownicy sklepu Społem przy Grodzieńskiej 15/17, która została zamordowana w 1955 r. podczas napadu rabunkowego na wspomniany sklep. 

Dzięki zwycięskiemu, ubiegłorocznemu projektowi Krzysztofa Michalskiego z naszego stowarzyszenia pt. "Praga pamięta" ta i dwie inne tablice pamiątkowe (przy Ząbkowskiej i Stalowej) poświęcone historii ruchu spółdzielczego na Pradze zostały odnowione. Efekty zmian możecie zobaczyć na zdjęciach.








Udostępniamy również dokumentację konserwatorską z przeprowadzonych prac.

poniedziałek, 18 czerwca 2018

"Moje Szmulki" wystartowały!

Po kilku miesiącach przygotowań z początkiem czerwca wystartowaliśmy z "Moimi Szmulkami" - nową wersją domu sąsiedzkiego, pod nowym adresem (Łochowska 39) i z nowym operatorem (tj. naszym stowarzyszeniem). 

W ostatni weekend odbyło się uroczyste otwarcie, połączone z obchodami Dnia Sąsiada. Preludium wydarzeń stanowił koncert wspaniałego zespołu "Bardzo Duży Dom", który tworzą artyści z Teatru Baj. Koncert odbył się w piątkowy wieczór w przestrzeni przed domem sąsiedzkim.




Natomiast w sobotę świętowaliśmy wspólnie z mieszkańcami, w towarzystwie senatora Borowskiego, posła Lisieckiego, burmistrza Iskry, miejskich i dzielnicowych urzędników oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych.
Był m.in. tort od Strzałkowskich, sąsiedzki grill, oblegana przez uczestników pikniku fotobudka i masa dobrej zabawy.






"Moje Szmulki" działają 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 13-20 i w soboty w godz. 15-20. Zapraszamy do korzystania i współtworzenia oferty tego miejsca. W końcu jest dla nas wszystkich, mieszkańców :)