niedziela, 15 maja 2016

Irena Rokicińska - zapomniana bohaterka z ulicy Grodzieńskiej

Pewnie nie raz przechodziliście ulicą Grodzieńską, obok budynku pod numerem 15/17, na którego elewacji wisi prawie nieczytelna kamienna tablica, a w parterze jeszcze do niedawna działał niewielki sklep spożywczy.


Tablica upamiętnia ludzką tragedię, która wydarzyła się w tym miejscu w maju, 61 lat temu. W parterze przedwojennej modernistycznej kamienicy działał sklep, spółdzielczy, jak większość takich obiektów handlu w PRL.

Był piątek, 6 maja 1955 r. Ok. godz. 11:00 do sklepu WSS "Społem" na Grodzieńskiej weszło dwóch mężczyzn. Sterroryzowali sprzedawczynię, Irenę Rokicińską i rozpoczęli opróżnianie sklepowej kasy. Gdy do zamkniętego przez złodziei sklepu próbowała wejść jedna ze stałych klientek. Zauważywszy to Rokicińska zawołała o pomoc. Krzyk kosztował ekspedientkę życie - jeden z napastników strzelił do Rokicińskiej z odbezpieczonego pistoletu.


Sprawców napadu i morderstwa milicja złapała dopiero w lutym 1957 r. Zostali skazani na długoletnie więzienie. Bohaterska ekspedienta została pośmiertnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a na budynku mieszczącym sklep spółdzielcy w 1957 r. powiesili pamiątkową tablicę.Tablica jest dziś praktycznie nieczytelna, chyba, że spojrzy się na nią pod ostrym kątem. Warto byłoby ją odnowić. Administratorem budynku jest praski ZGN. Wystąpimy do dyrekcji z propozycją odnowienia tablicy upamiętniającej bohaterską ekspedientkę, która o mało nie została patronką PeDeT-u.

Przy pisaniu artykułu korzystaliśmy m.in. z bloga Pawła Tomczyka

KMI

Brak komentarzy :