poniedziałek, 1 stycznia 2018

PSM "Michałów" podsumowuje 2017 rok

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuując wieloletnią tradycję, przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych z naszej perspektywy spraw, które wydarzyły się na Szmulkach i Michałowie w minionym roku. Zapraszamy do lektury.

Centralne ogrzewanie

Bez wątpienia jeden z najbardziej namacalnych efektów programu rewitalizacji Pragi. Kolejne budynki komunalne są podłączane do centralnego ogrzewania - w 2017 r. ciepło miejskie po raz pierwszy popłynęło w budynkach przy Siedleckiej, Łochowskiej, Korsaka, Nieporęckiej i Radzymińskiej. Nie obyło się bez interwencji by ten proces przyspieszyć - w niektórych budynkach instalację podłączono dosłownie tuż przed Świętami - ale ważne, że proces się dzieje. W 2018 r. na swoją kolej czeka m.in. dalsza część Łochowskiej i Zachariasza. Będziemy o tym jeszcze pisać i całość monitorować.

Trasa Świętokrzyska

Arteria uruchomiona bez rozmachu, fleszy i oficjeli z początkiem listopada. Od samego początku potwierdzają się nasze przypuszczenia o powstających korkach, przy jednoczesnym przeskalowaniu projektu. Bez buspasów na Kijowskiej Praga się po prostu udusi. Sytuację może poprawić dopiero budowa obwodnicy (wystartowały konsultacje w 2017 r. - jedno ze spotkań na nasz wniosek odbyło się na Pradze), z którą Trasa... nie będzie bezpośrednio połączona. Korzyścią z otwarcia Trasy jest jednak przeniesienie części ruchu z centrum Pragi, dzięki czemu możliwa była zmiana przekroju Radzymińskiej, a także połączenie pieszo-rowerowe Szmulek i Targówka. 

Siedlecka 34

Jedna chwila w której można stracić wszystko - mieszkanie, majątek ruchomy, a czasem również życie - to spotkało mieszkańców zniszczonej w wyniku wybuchu gazu oficyny przy Siedleckiej 34. I po raz kolejny inni mieszkańcy Pragi (i nie tylko) pokazali, że nie przechodzą obojętnie wobec ludzkiej niedoli. Dzięki zbiórce rzeczy i środków finansowych, w której koordynację włączyło się również nasze stowarzyszenie, podstawowe potrzeby poszkodowanych mieszkańców Siedleckiej zostały zabezpieczone. Liczymy, że w nowym roku wszyscy otrzymają od dzielnicy mieszkania i dalsze wsparcie na ich zagospodarowanie. Będziemy o tej sprawie jeszcze pisać.

Budżet partycypacyjny zmienia Pragę

Praska Galeria Sław, 250 koszy na śmieci, Odnawiamy Praskie Bramy, Zielone Skwery Pragi, to tylko niektóre z naszych projektów (autorami byli m.in. Krzysztof Michalski i Tomasz Peszke) wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w ramach budżetu partycypacyjnego, które w całości lub części zostały zrealizowane w 2017 roku, mocno zmieniając przestrzeń naszej dzielnicy. Prawda jest taka, że bez BP wielu potrzebnych działań być może nigdy byśmy się nie doczekali. Dlatego zachęcamy wszystkich do działania w trwającej właśnie edycji BP. Też nie powiedzieliśmy ostatniego słowa :)

Zieleń

Ciągle jest jej za mało i ciągle mieszkańcy pokazują, że jest dla nich ważna, wybierając w BP zielone projekty. W tym roku doczekaliśmy się zaadaptowania Jordanka na skwer (wiosną zobaczymy, jak ten projekt się sprawdzi), nasadzeń w pozostałej części Parku Michałowskiego, nasadzeń na skwerze Radziwiłłów (który przy okazji został wreszcie doświetlony dzięki projektowi Krzyśka Michalskiego z BP), a także nasadzeń drzew na Siedleckiej i w rejonie Kijowskiej/Tysiąclecia. To oczywiście za mało. Mamy nadzieję na zieloną rewolucję w naszej okolicy w 2018 r. zgodnie z zapowiedziami Zarządu Zieleni Warszawskiej w ramach programu rewitalizacji. 

Dom Sąsiedzki

Od stycznia 2017 r. jest gdzie się spotkać, porozmawiać, dzielić i rozwijać pasje. Przy Łochowskiej działa Dom Sąsiedzki. W nowym roku czekają go przenosiny do innego lokalu w związku z planowanym remontem kamienicy, w której ma siedzibę. Zmiana nie powinna stanowić jednak przeszkody w dalszym funkcjonowaniu tego miejsca, zwłaszcza, że udało się w ramach DS stworzyć społeczność chętną do działania :)

Spacery

Miniony rok obfitował w spacery autorskie po najbliższej okolicy - opowiadaliśmy o historii, rewitalizacji, architekturze i jej wybitnych autorach. 
Stworzyliśmy również przewodnik-mapę do samodzielnego zwiedzania Szmulek i Michałowa. W 2018 r. również planujemy spacery - najbliższy w 370. Urodziny Pragi. Będzie się działo!

Młyn Michla

Miał być Teatr Żydowski, magazyny Muzeum Warszawy, a będzie prawdopodobnie centrum tzw. brudnego rzemiosła. Rok 2017 przyniósł nadzieję na rewitalizację tego cennego zabytku przemysłowego, o którego odnowę walczymy od wielu lat. Miasto wreszcie znalazło pomysł, zapewniło podstawowe źródło finansowania, pierwsze prace powinny ruszyć w 2018 r. 
Mieliśmy w tym swój mały udział - DKDS, której pracami kieruje Krzysiek, wystąpiła z kierunkową uchwałą dotyczącą zaadaptowania Młyna na centrum rzemieślnicze i przeniesienia tam pracowni z wyburzanej Podskarbińskiej.

Veturilo na Szmulkach

Mamy w okolicy Veturilo i to od razu trzy stacje. Dzięki temu o wiele przyjemniej podróżować choćby na Dworzec Wschodni. Część rowerów jest niestety niszczona, ale mamy nadzieję, że miasta to nie przerazi i projekt będzie kontynuowany od wiosny 2018 r. Bo rower to alternatywa dla samochodu - 3 razy NAJ - najzdrowszy, najszybszy i najwygodniejszy sposób przemieszczania się po Pradze i nie tylko.

Integracja sąsiedzka

O integracji sąsiedzkiej w Domu Sąsiedzkim "Szmulowizna" już pisaliśmy, ale 2017 r. przyniósł szereg innych integracyjnych działań - wspólnie sprzątaliśmy najbliższą okolicę, próbowaliśmy tworzyć ogród społecznościowy, wreszcie uczestniczyliśmy w pikniku "Pożegnanie lata" przy Bazylice, podczas którego furorę zrobiła praska potańcówka plenerowa. 
Liczymy na więcej tego rodzaju projektów w 2018 r.


Korzystając z okazji życzymy wszystkim mieszkańcom Pragi, a także sympatykom naszego stowarzyszenia wszelkiej pomyślności w 2018 roku. Mamy nadzieję, że będzie to dobry rok dla Pragi!

Brak komentarzy :