poniedziałek, 27 listopada 2017

Zapomniane praskie bruki

Kilkanaście dni temu pojawiła się informacja o wpisaniu przez Stołecznego Konserwatora Zabytków brukowanej nawierzchni 61 warszawskich ulic do gminnej ewidencji zabytków. Na Pradze Północ wpis objął nawierzchnię ulic Letniej, Lęborskiej, Olszowej, Stolarskiej, Wileńskiej i Kłopotowskiego.

Niestety, w naszej okolicy nie wpisano żadnego bruku, a takich miejsc nie brakuje. Poniżej krótkie zestawienie miejsc, gdzie możecie zobaczyć zarówno granitową "skandynawkę", jak i "kocie łby" - świadków bogatej historii tej części Pragi. Część nawierzchni jest wtórna, a część to przełożona nawierzchnia historyczna. Są też miejsca unikatowe, które koniecznie powinny zostać objęte dodatkową ochroną.


Na początek "kocie łby" przy Bazylice NSJ od strony Siedleckiej. Prawdopodobnie ułożenie wtórne, ale być może właśnie tymi kamieniami wyłożona była jakaś nawierzchnia w okolicy.Kawęczyńska, Podlaska oraz Aleja Tysiąclecia - wtórne wyłożenie "kocimi łbami" miejsc parkingowych. To dobre rozwiązanie pozwalające ponownie wykorzystać historyczną nawierzchnię. O jego stosowanie apelujemy przy okazji remontów lokalnych ulic, gdy spod warstwy asfaltu zaczynają być wydobywane piękne, równo ułożone kamienie (jak ostatnio na Siedleckiej).


Wyłożone cenną, bazaltową "skandynawką" wjazdy bramowe. Unikat, o który trzeba dbać przy remontach ulic - tutaj na Kawęczyńskiej.


Radzymińska - kilkanaście wjazdów, podobnie na Ząbkowskiej


Otwocka 9


Otwocka 7


Ślady "kocich łbów" w podwórkach - Kawęczyńska 61 - ledwo widoczne kamienie wskazują, gdzie był kiedyś wjazd na posesję z drewniakiem.


Kompleks młyński Michla


Kawęczyńska 18


Kawęczyńska 26, przy drewniaku, "kocie łby" prześwitują spod asfaltu


Wtórnie ułożona kostka bazaltowa i "kocie łby" na odcinku Kawęczyńskiej od Ząbkowskiej do Folwarcznej... 


...i przy wyjeździe z Zajezdni "Praga"


A także na odcinku końcowym, na wysokości parku - udało się nam uratować ten fragment przed wyasfaltowaniem przy okazji budowy Trasy Świętokrzyskiej.

"Skandynawka" na Mackiewicza, wjazdach Siedleckiej (pod asfaltem "kocie łby") i na Łomżyńskiej (droga do...?)


Mackiewicza


Siedlecka 


Łomżyńska

Bruk niewiadomego pochodzenia na Podlaskiej oraz Łomżyńskiej - prawdopodobnie pierwotna nawierzchnia.


Podlaska


Łomżyńska 29

I na koniec dwie perły - jedna zlokalizowana w rejonie Dworca Wschodniego, w pobliżu reliktu dawnego Dworca Terespolskiego (szkoda, że tą wyłożoną "skandynawką" drogą codziennie jeżdżą ciężarówki po złom, którego skup mieści się w ocalałym fragmencie dworca)......a druga, to zachowane do naszych czasów, wyłożone kocimi łbami podwórze dawnego kompleksu gmachów szkolnych między Otwocką, Łochowską i Siedlecką. O wpisanie budynków do rejestru zabytków postulujemy od kilku lat, ale sprawa utknęła w MWKZ. A śpieszyć się trzeba, zwłaszcza, że budynki mieszkalne będą remontowane w ramach ZPR i prace objąć mają również podwórko...
Jak widać, nie brakuje w okolicy zabytkowej nawierzchni - dlatego apelujemy do SKZ o objęcie tych wszystkich miejsc ochroną konserwatorską.

Brak komentarzy :