środa, 15 listopada 2017

250 nowych koszy na śmieci i psie odchody dla całej Pragi

Cześć mieszkańców już zdążyła zauważyć, że na ulicach Pragi zaczęły się pojawiać nowe kosze - w pierwszej kolejności na psie odchody. Przykład na zdjęciu z ulicy Brzeskiej.


Zdj. Kinga Patek

Nowe kosze to nie przypadek, a efekt naszych, a konkretnie Krzyśka Michalskiego z naszego stowarzyszenia działań. W ubiegłej edycji budżetu partycypacyjnego Krzysztof zgłosił projekt ustawienia na ulicach dzielnicowych 250 nowych koszy - 210 na śmieci i 40 na psie odchody. Pomysł na projekt wynikał z naszych obserwacji i doświadczeń w walce o kosze dla Szmulek i Michałowa (tu np. akcja z 2016 r.). Okazało się, że jest problem z wyrzucaniem na Pradze śmieci gdyż łączna liczba koszy na prawie 23 km ulic w zarządzie dzielnicy wynosiła ok. 160 szt. 

Projekt spotkał się z dużym poparciem mieszkańców - ponad 740 osób oddało na niego swój głos. DZIĘKUJEMY :)

To jednak nie wszystko. Intencją autora było, aby mieszkańcy wskazali przynajmniej część lokalizacji - w końcu kto lepiej niż mieszkańcy, w tym właściciele psów, wie, gdzie potrzeba koszy. We wrześniu, przy wsparciu Zarządu Praskich Terenów Publicznych zorganizowaliśmy badanie opinii, by poznać głos mieszkańców.


Trwa stawianie koszy. W pierwszej kolejności ustawiono kosze na psie odchody, na dniach pojawią się kosze uliczne (w większości w miejscach wskazanych przez mieszkańców).


Na koszach znajduje się również adnotacja, że to projekt zrealizowany z budżetu partycypacyjnego. Może to zachęci kolejnych mieszkańców do działania i wpływania na zmianę otaczającej rzeczywistości.


Na koniec, co nie znaczy, że najmniej ważne :), podziękowania dla pracowników ZPTP zaangażowanych w realizację projektu - dla Teresy Skubij za rzeczową ocenę merytoryczną projektu na etapie weryfikacji oraz dla Dyrektora Macieja Wójtowicza oraz Dariusza Gapysa za życzliwe podejście i profesjonalizm na etapie realizacji projektu :) 

Brak komentarzy :