niedziela, 9 października 2016

Szmulki i Michałów na szklanym ekranie

Zapewne wielu z naszych czytelników, zwłaszcza mieszkających na Szmulkach i Michałowie, oglądając polskie filmy fabularne o różnej tematyce nieraz było w stanie dostrzec znajomą przestrzeń, budynki, charakterystyczne punkty.

Okazuje się, że nasza okolica swoimi unikalnymi plenerami często ściąga ekipy filmowe. Dzięki zachowanej do dziś architekturze i w niewielkim stopniu zmienionym układzie urbanistycznym tą część Pragi szczególnie upodobali sobie reżyserzy filmów wojennych, ale nie tylko. Poniżej znajdziecie subiektywny wybór filmów z ostatnich kilkunastu lat, do których sceny kręcono na Szmulkach i Michałowie. Ze względu na zmiany w przestrzeni część z nich jest świetnym źródłem historycznym. Zaczynamy.

"Złoto dezerterów", 1998, reż. Janusz MajewskiNasza okolica w komedii Majewskiego oddaje klimat Warszawy z czasów okupacji. W jednej ze scen widzimy historyczny tramwaj linii 25 (kursowała do pętli przy Bazylice) wyjeżdżający z praskiej zajezdni w kierunku Ząbkowskiej (na dalszym planie Kawęczyńska 16). To scena historyczna - tramwaje przestały jeździć w tym kierunku w 2000 r.

"Miasto 44", 2014, reż. Jan KomasaW najnowszym filmie o powstaniu warszawskim znów "gra" Praga. Pokazana w filmie ulica Kawęczyńska, którą przemyka tramwaj z głównym bohaterem filmu, "udaje" ulicę... Marszałkowską. 

"Testosteron", 2007, reż. Andrzej SaramonowiczW popularnej komedii Saramonowicza nasza okolica pokazywana jest aż przez ok. 10 minut. Kilka scen przedstawiających ślub jednego z bohaterów zostało nakręconych przed i w środku Bazyliki NSJ. W filmie widać imponujące schody prowadzące do wnętrza świątyni jeszcze bez kamiennych figur apostołów Piotra i Pawła.

"Służby specjalne", 2014, reż. Patryk Vega

Reżyserowi służb specjalnych musiała się bardzo spodobać nasza okolica. W swoim filmie wykorzystał plenery wokół Bazyliki (w filmie nasz kościół znajduje się na Białołęce) oraz ulicy Grajewskiej. 

Jeśli znacie inne filmy (oprócz popularnych seriali wojennych, takich jak "Czas Honoru", o którym kiedyś pisaliśmy) kręcone w naszej okolicy, wpisujcie tytuły w komentarzach.