niedziela, 3 stycznia 2016

Subiektywne podsumowanie 2015 roku

Od kilku lat niepisaną tradycją stało się podsumowywanie przez nasze stowarzyszenie w pierwszym noworocznym poście najważniejszych wydarzeń, które zadziały się (przy naszym udziale) w minionym roku w tej części Pragi. Zapraszamy do subiektywnego spojrzenia na Szmulowiznę, Michałów i Pragę Północ AD 2015 okiem PSM "Michałów".

Budżet partycypacyjny

Za nami dwie zakończone edycje budżetu partycypacyjnego i kolejna, trzecia, która właśnie trwa. Edycja BP 2016 zakończyła się dla nas sporym sukcesem - mieszkańcy Pragi wybrali w głosowaniu kilka projektów autorstwa członków naszego stowarzyszenia oraz takich, które jako PSM "Michałów" wspieraliśmy. Najważniejsze z nich, to: 300 drzew dla Pragi, Zielone Skwery Pragi (w tym doposażenie w latarnie skweru M. i M. Radziwiłłów i remont skweru przy przychodni na Otwockiej), bezpieczne przejścia i rozwój sieci tras rowerowych na Pradze (w tym pasy rowerowe na tzw. "Małej" Radzymińskiej). 
Bacznie przyglądamy się też procesowi realizacji zwycięskich projektów - cieszy fakt, że z końcem roku na Szmulkach i Michałowie pojawiły się punkty bezprzewodowego internetu (WI-FI), natomiast rozczarowały prace przy budowie pasów rowerowych na ulicach Starej Pragi (realizację przesunięto na 2016 r.).  

Chuligaństwo

Po kilku w miarę spokojnych latach miniony rok niestety obfitował w szereg aktów wandalizmu, takich jak niszczenie samochodów, elewacji budynków, infrastruktury sanitarnej. Poprawie bezpieczeństwa na Pradze poświęcone było spotkanie zorganizowane we wrześniu 2015 r. na nasz wniosek przez władze dzielnicy. Efekty na razie połowiczne (niewielki wzrost obecności patroli policyjnych), więc sprawie będziemy się przyglądać.

Park

Rok 2015 był prawdopodobnie ostatnim w ponad 60-letniej historii Parku na Szmulowiźnie (Parku Michałowskiego). Od kilku lat toczyliśmy wraz z mieszkańcami walkę o jego ocalenie w związku z budową Trasy Świętokrzyskiej. Po wielu burzliwych spotkaniach i wymianie korespondencji z urzędnikami udało się nieco zmienić przekrój Trasy, ale całości parku niestety nie ocalimy. Jedynym z ostatnich wydarzeń kulturalnych w Parku był majowy pokaz filmów o tematyce obywatelskiej i społecznej. Mamy nadzieję, że filmy zainspirowały do działania tych mieszkańców, którzy uczestniczyli w naszym wydarzeniu. 

Trasa Świętokrzyska

Ten moment musiał kiedyś nastąpić. Jesienią 2015 r. rozpoczęła się budowa Trasy Świętokrzyskiej na odcinku ul. Zabraniecka - Al. Tysiąclecia. W związku z budową tej arterii wykarczowane zostały tereny działkowe za Dworcem Wschodnim, wyburzono zabytkowy ponad stuletni Młyn Michla, a wkrótce wycięta zostanie znaczna (ok. 40% powierzchni) część Parku Michałowskiej na końcu ul. Kawęczyńskiej. Budowę Trasy oraz realizację ciążących na inwestorze (Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych) rekompensat środowiskowych monitorujemy na bieżąco i na pewno jeszcze nie raz poruszymy ten temat na naszym blogu.

(Nielegalne) Reklamy

Miniony rok był również okresem intensywnej walki z nielegalnymi reklamami. Po interwencjach naszego stowarzyszenia udało się m.in. usunąć kilkadziesiąt szpecących Pragę banerów, które od lat wisiały na ulicach Szwedzkiej, Folwarcznej, czy Ząbkowskiej. 


Walczymy również z nielegalną reklamą na praskich placówkach oświatowych. Za dotychczasową pomoc na tym polu dziękujemy burmistrzowi Pawłowi Lisieckiemu, Zarządowi Praskich Terenów Publicznych oraz naczelnikowi Wydziału Estetyki Publicznej Urzędu Miasta, Wojciechowi Wagnerowi. 

Rajd

Pod koniec września, już po raz 6., współorganizowaliśmy Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych. W ubiegłorocznej edycji Rajdu wystartowało prawie 60 załóg zabytkowych pojazdów. 


Trasa wiodła z Avii na ul. Siedleckiej do Snu Pszczoły na Grochowie. Już nie możemy się doczekać 7. edycji w 2016 r. 

Rewitalizacja Pragi

Doczekaliśmy się. Jesienią 2015 r. Rada Miasta przyjęła Zintegrowany Program Rewitalizacji. W skrócie: na Pragę Północ, Pragę Południe i Targówek ma łącznie trafić w najbliższych latach prawie 1,4 mld złotych, które zostaną przeznaczone na nadrobienie cywilizacyjnych opóźnień (m.in. podłączenie do CO i kanalizacji większości kamienic komunalnych) oraz rozwój społeczno-gospodarczy. Pierwsze efekty już widać w naszej okolicy - kilka kamienic w 2015 r. zyskało podłączenia do CO (choć w kaloryferach jeszcze nie płynie ciepło), jest też szansa na uratowanie kamienic-ostańców na Łomżyńskiej, które zostały przekazane do spółki TBS. 
Zaangażowanie się w proces rewitalizacji jest jednym z celów statutowych naszego stowarzyszenia, więc będziemy społecznie monitorować wdrażanie ZPR.

Zabytki

Dzięki naszym staraniom Praga zyskała w minionym roku dwa kolejne zabytki tzw. rejestrowe (wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków) - drewniak "Burkego" oraz dworek Świętochowskiego - oba zlokalizowane przy ul. Kawęczyńskiej (26 i 39). 


Wpis do rejestru niestety nie gwarantuje, że dany budynek zostanie zrewitalizowany, o czym świadczy smutny los wpisanych do rejestru w 2010 r. (również w wyniku naszych starań) "Drucianki" i kompleksu Młyna Michla.

To oczywiście nie wszystkie pola naszej aktywności w 2015 r. - angażowaliśmy się również w działania na rzecz przywrócenia przejścia dla pieszych przez Al. Solidarności na wysokości ul. H. Rzeszotarskiej (ZDM ma je wybudować w 2016 r.), budowę przejść dla pieszych przez linię kolejową wzdłuż Solidarności (do tego tematu będziemy wracać w tym roku), czy walkę z nielegalnymi wysypiskami śmieci na Pradze. W minionym roku zostaliśmy również nominowani do nagrody Sektor 2014 za współorganizowanie inicjatywy "Targowa 2.0 vel Targowa dla Ludzi".

Wszystkich czytelników bloga i sympatyków naszego stowarzyszenia zachęcamy do aktywnego działania na rzecz pozytywnych zmian na Pradze. Można to robić na różne sposoby, również w szeregach PSM "Michałów". Więcej informacji pod mailem: stowarzyszenie.michalow@gmail.com.

KMI

Brak komentarzy :