sobota, 24 maja 2014

Co dalej z rewitalizacją Pragi (refleksje po spotkaniu na Szmulkach i Michałowie)?

Dziś od rana do wczesnego popołudnia wielu mieszkańców Szmulek i Michałowa, w tym przedstawiciele naszego stowarzyszenia brało udział w organizowanych przez Centrum Komunikacji Społecznej warsztatach dotyczących programu rewitalizacji trzech prawobrzeżnych dzielnic, w tym Pragi Północ w latach 2014-2020. 

Po mocnym starcie jesienią ubiegłego roku (zaangażowany był w to osobiście wiceprezydent Michał Olszewski) wdrażanie programu rewitalizacji mocno przyhamowało. Wiele problemów i wyzwań dla tego rejonu naszej dzielnicy, o których dziś rozmawialiśmy było już zgłaszanych podczas jesiennych spotkań z mieszkańcami. Ponowna organizacja warsztatów nasuwa myśl, że urzędnicy nie do końca chyba wierzą temu co mieszkańcy i przedstawiciele NGO'sów zgłaszali jesienią. 

Po dzisiejszym spotkaniu w XX LO na Objazdowej wątpliwości nasuwa się coraz więcej. Pierwsza, podstawowa dotyczy obszaru rewitalizacji. Pokazana dziś mapka poza tym obszarem pozostawia m.in. Młyn Michla, Druciankę, park, połowę Kawęczyńskiej z drewniakiem i kamienicą tramwajową, a więc najbardziej zdegradowaną przestrzeń publiczną. Otwartym pozostaje pytanie, czy obszar rewitalizacji na Szmulkach i Michałowie można jeszcze poszerzyć?
Fot. J. Erbel

Drugie pytanie, na które wciąż nie znamy odpowiedzi, dotyczy wysokości środków, jakie w ramach działań rewitalizacyjnych trafią na Pragę. Trudno dyskutować o potrzebach czy problemach mieszkańców i sposobach ich rozwiązywania, jeśli nie wiemy, czy ratusz przekaże Pradze 15 czy 150 milionów.


Samo spotkanie przebiegało w sprzyjającej pracy atmosferze. Mieszkańcy bardzo dokładnie dzielili się problemami z jakimi na co dzień się borykają oraz przedstawiali całkiem niezłe pomysły na ich rozwiązanie.


Największe wyzwanie z pewnością stanowić będzie remont i modernizacja wielu kamienic komunalnych, które znajdują się na naszym terenie. Kolejnym problemem, na który zwrócono uwagę, jest brak właściwie miejsc, w których mieszkańcy mogliby spędzać czas wolny - centrów kultury, pubów, kawiarni. Tutaj zmiana na lepsze może przyjść dość szybko dzięki budżetowi partycypacyjnemu. Jednym z projektów, który został zgłoszony i przeszedł formalną weryfikację jest stworzenie centrum integracji mieszkańców w lokalu komunalnym na Kawęczyńskiej 16. Może to być miejsce dla wszystkich mieszkańców: seniorów (zgłaszali dziś wiele potrzeb i problemów), matek z dziećmi, młodzieży i mieszkańców w sile wieku. Wiele zgłaszanych postulatów dotyczyło przestrzeni publicznej, w tym terenów zielonych (przypomnijmy, że z powodu budowy Trasy Świętokrzyskiej najpewniej utracona zostanie bezpowrotnie duża część jednego z dwóch na Pradze Północ parków), rozwoju przedsiębiorczości i edukacji. 

W czerwcu raport ze wszystkich warsztatów (na Pradze łącznie odbyły się już warsztaty na Nowej Pradze i Szmulkach, a w przyszły weekend spotykają się mieszkańcy Starej Pragi) ma ujrzeć światło dzienne. 

Czekamy, a jednocześnie publikujemy pod linkiem wyniki jesiennych spotkań, z wyjątkiem debaty transportowej, o której pisaliśmy oddzielnie w grudniu (dziś wielu mieszkańców zgłaszało fakt ich niedostępności na stronach miejskich).

Wyniki jesiennych warsztatów dotyczących rewitalizacji - KLIKNIJ.

KMI

Brak komentarzy :