I właśnie ten budynek, zbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym dla pracowników warszawskich tramwajów, okazał się zwycięzcą głosowania internautów, otrzymując tym samym tytuł "Zachwyca Kamienica". Cieszymy się i z tej okazji przypominamy krótko historię tego pięknego budynku.
Fot. KMI
Tak jak wspomniano, budynek powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, wg projektu znanego warszawskiego architekta Juliusza Dzierżanowskiego (1873-1944), autora m.in. Hali na Koszykach.
Najprawdopodobniej budowa została ukończona w 1925 r., choć np. na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków możemy znaleźć informację, że kamienica powstała pomiędzy 1921 a 1928 r. Od samego początku budynek stanowił część większego kompleksu tramwajów warszawskich, którego głównym elementem była zajezdnia tramwajowa.
Juliusz Dzierżanowski, Fot. http://juliusz-dzierzanowski.weebly.com/
Zachwycający mnóstwem detali architektonicznych oraz charakterystycznym boniowaniem fasady budynek na Kawęczyńskiej mieści 42 przestronne lokale mieszkalne, do których wejść można z dwóch klatek schodowych.
Fot. KMI
Fot. KMI
Fot. KMI
Fot. KMI
Praska Zajezdnia Tramwajowa (zdj. z 1937 r. z czasów strajku tramwajarzy, w lewym rogu widoczna kamienica pod nr 16), Fot. NAC, sygn. 1-P-2774
Budynek szczęśliwie ocalał czas wojennej zawieruchy. Po wojnie był m.in. świadkiem przejazdu pierwszego tramwaju, który wyjechał na ulice miasta w czerwcu 1945 r.
Zdjęcie lotnicze z 1945 r. Strzałką zaznaczony budynek na Kawęczyńskiej 16. W centrum wysadzone przez Niemców hale zajezdni tramwajowej (Fot. mapa.um.warszawa.pl)
Pierwszy powojenny tramwaj na ul. Kawęczyńskiej. Z lewej strony budynek dzisiejszego gimnazjum i liceum dla dorosłych (Kawęczyńska 12), z prawej widoczna kamienica z charakterystycznym hełmem (róg Folwarcznej i Kawęczyńskiej). Fot. www.praga-pn.waw.pl
Po wojnie kamienica stała się częścią zasobu komunalnego. W jej narożniku umieszczono tablicę poświęconą strajkowi robotniczemu w latach trzydziestych. Składali pod nią kwiaty uczniowie tutejszych szkół. Sama tablica zniknęła w latach dziewięćdziesiątych. Może ktoś z Was ma jej zdjęcie/wie gdzie się znajduje? Prosimy o kontakt.
Ślad po miejscu pamięci uczestników strajku robotniczego na Kawęczyńskiej 16.
Fot. twoja-praga.pl
Fot. twoja-praga.pl
Przedwojenna tabliczka z nazwą XV Komisariatu. Fot. KM
Budynek zagrał w kilku filmach (ostatnio kręcono w jego pobliżu "Powstanie 44"), w 2007 r. Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał kamienicę do rejestru zabytków (A-732), niedawno odbył się remont dachu, zawiązała się wspólnota mieszkaniowa. Może z tytułem "Zachwyca Kamienica" przyjdą dla niego i innych kamienic lepsze czasy. Może w ślad za remontem ulicy (odbył się w ubiegłym roku i był przez nasze Stowarzyszenie szeroko komentowany) wkrótce przyjdzie pora na budynki:)
Scena kręcenia filmu J. Komasy "Powstanie 44" przy Kawęczyńskiej 16. Fot. TP
Nam najbardziej marzyłoby się stworzenie centrum społecznego, gdzie mogliby się spotykać mieszkańcy, w obecnie niezagospodarowanej części parteru. A jakie Wy macie pomysły? Może uda się coś takiego zrealizować w ramach budżetu partycypacyjnego? W końcu Praga Płn. ma do wydania 1,2 mln złotych. W sam raz na remont budynku i adaptację niektórych pomieszczeń na cele społeczne :)
Zgłaszajcie swoje pomysły na stowarzyszenie.michalow@gmail.com
Zgłaszajcie swoje pomysły na stowarzyszenie.michalow@gmail.com
KMI
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz