piątek, 17 stycznia 2014

Najpiękniejsza kamienica na Pradze stoi na... Kawęczyńskiej

W ubiegłą niedzielę zakończył się plebiscyt serwisu zawinklem.pl na najpiękniejszą praską kamienicę. Wśród 16 kamienic zgłoszonych przez organizatorów i przez internautów znalazła się również kamienica z Michałowa, stojąca przy ulicy Kawęczyńskiej 16. 
I właśnie ten budynek, zbudowany w dwudziestoleciu międzywojennym dla pracowników warszawskich tramwajów, okazał się zwycięzcą głosowania internautów, otrzymując tym samym tytuł "Zachwyca Kamienica". Cieszymy się i z tej okazji przypominamy krótko historię tego pięknego budynku.Fot. KMI

Tak jak wspomniano, budynek powstał w dwudziestoleciu międzywojennym, wg projektu znanego warszawskiego architekta Juliusza Dzierżanowskiego (1873-1944), autora m.in. Hali na Koszykach. 
Najprawdopodobniej budowa została ukończona w 1925 r., choć np. na stronie Mazowieckiego Konserwatora Zabytków możemy znaleźć informację, że kamienica powstała pomiędzy 1921 a 1928 r. Od samego początku budynek stanowił część większego kompleksu tramwajów warszawskich, którego głównym elementem była zajezdnia tramwajowa.
Juliusz Dzierżanowski, Fot. http://juliusz-dzierzanowski.weebly.com/

Zachwycający mnóstwem detali architektonicznych oraz charakterystycznym boniowaniem fasady  budynek na Kawęczyńskiej mieści 42 przestronne lokale mieszkalne, do których wejść można z dwóch klatek schodowych.


Fot. KMI


Fot. KMI


Fot. KMI 


Fot. KMI


Praska Zajezdnia Tramwajowa (zdj. z 1937 r. z czasów strajku tramwajarzy, w lewym rogu widoczna kamienica pod nr 16), Fot. NAC, sygn. 1-P-2774

Budynek szczęśliwie ocalał czas wojennej zawieruchy. Po wojnie był m.in. świadkiem przejazdu pierwszego tramwaju, który wyjechał na ulice miasta w czerwcu 1945 r. 


Zdjęcie lotnicze z 1945 r. Strzałką zaznaczony budynek na Kawęczyńskiej 16. W centrum wysadzone przez Niemców hale zajezdni tramwajowej (Fot. mapa.um.warszawa.pl)


Pierwszy powojenny tramwaj na ul. Kawęczyńskiej. Z lewej strony budynek dzisiejszego gimnazjum i liceum dla dorosłych (Kawęczyńska 12), z prawej widoczna kamienica z charakterystycznym hełmem (róg Folwarcznej i Kawęczyńskiej). Fot. www.praga-pn.waw.pl

Po wojnie kamienica stała się częścią zasobu komunalnego. W jej narożniku umieszczono tablicę poświęconą strajkowi robotniczemu w latach trzydziestych. Składali pod nią kwiaty uczniowie tutejszych szkół. Sama tablica zniknęła w latach dziewięćdziesiątych. Może ktoś z Was ma jej zdjęcie/wie gdzie się znajduje? Prosimy o kontakt.


Ślad po miejscu pamięci uczestników strajku robotniczego na Kawęczyńskiej 16. 
Fot. twoja-praga.pl


Przedwojenna tabliczka z nazwą XV Komisariatu. Fot. KM

Budynek zagrał w kilku filmach (ostatnio kręcono w jego pobliżu "Powstanie 44"), w 2007 r. Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał kamienicę do rejestru zabytków (A-732), niedawno odbył się remont dachu, zawiązała się wspólnota mieszkaniowa. Może z tytułem "Zachwyca Kamienica" przyjdą dla niego i innych kamienic lepsze czasy. Może w ślad za remontem ulicy (odbył się w ubiegłym roku i był przez nasze Stowarzyszenie szeroko komentowany) wkrótce przyjdzie pora na budynki:)
Scena kręcenia filmu J. Komasy "Powstanie 44" przy Kawęczyńskiej 16. Fot. TP

Nam najbardziej marzyłoby się stworzenie centrum społecznego, gdzie mogliby się spotykać mieszkańcy, w obecnie niezagospodarowanej części parteru. A jakie Wy macie pomysły? Może uda się coś takiego zrealizować w ramach budżetu partycypacyjnego? W końcu Praga Płn. ma do wydania 1,2 mln złotych. W sam raz na remont budynku i adaptację niektórych pomieszczeń na cele społeczne :)

Zgłaszajcie swoje pomysły na stowarzyszenie.michalow@gmail.com

KMI

Brak komentarzy :