Dziś w godzinach popołudniowo-wieczornych odbyło się kolejne posiedzenie dzielnicowej Komisji Infrastruktury poświęcone m.in. remontowi ulicy Kawęczyńskiej. Na posiedzenie Komisji zaproszono przedstawicieli naszego Stowarzyszenia.
Przygotowaliśmy dla burmistrza Sarny, radnych, przedstawicieli wykonawcy oraz projektanta prezentację w formie papierowej (dostępna poniżej on-line) o tym co się zmieniło na ulicy od ostatniego posiedzenia Komisji oraz pytania, co stało się z zabytkowym brukiem z wjazdów bramnych.
Wśród elementów, które wymagają jeszcze poprawek wskazaliśmy m.in.:
- uporządkowanie sytuacji na pętli tramwajowej (2 kioski i 2 niewłaściwie ustawione wiaty przystankowe) - burmistrz obiecał przeanalizowanie relokacji wiat (mamy nadzieję, że to nastąpi),
- ułożenie w karo płyt chodnikowych przed kamienicą tramwajową pod nr 16 (zgodnie z zaleceniami konserwatora) - burmistrz zapewnił, że płyty zostaną ułożone właściwie,
- przesunięcie barierki przy szkole muzycznej w kierunku jezdni (ma zostać przesunięta),
- przeniesienie pozostałych ławek spod okien mieszkańców,
- kwestie nasadzeń,
- usunięcie murku przed Bazyliką i zastąpienie go stylizowanym słupem ogłoszeniowym - oby w ramach tej inwestycji,
- ustalenie stefy 30 km/h na całej długości ulicy,
- powrót bruku do wjazdów bramnych zamiast kocich łbów.
Ta ostatnia kwestia budziła największe emocje. Na nasze pytania o los zabytkowego bruku uzyskaliśmy odpowiedź, że skandynawka z wjazdów posłużyła do uzupełnienia bruku w zachowanym nieużywanym obecnie torowisku tramwajowym (odcinek Kawęczyńskiej od Ząbkowskiej do Folwarcznej).
Ta odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, tym bardziej, że z dokumentacji fotograficznej wynika, że kostka była ułożona w całości lub części wszystkich wjazdów i należało ją tam zostawić (a nie umieszczać w jej miejsce niefunkcjonalne i utrudniające poruszanie się pieszym kocie łby z polnych kamieni).
Czekamy na ostateczne stanowisko Stołecznego Konserwatora Zabytków w tej kwestii.
O dalszych działaniach na Kawęczyńskiej będziemy informować na bieżąco, a wszystkich, którzy chcą na własne oczy przyjrzeć się modernizowanej ulicy zapraszamy w najbliższą sobotę, 28 września na IV Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych i IV Dzień Michałowa. Szczegóły wkrótce.