poniedziałek, 30 września 2013

Roman Pawłowski w GW: Praga umiera

Dziękujemy Romanowi Pawłowskiemu za ten artykuł w Gazecie Wyborczej:

Praga umiera - jest jak safari dla gości z lewego brzegu

Idealnie podsumowuje to co się dzieje na Pradze Północ, sypiące się kamienice, pustoszejące lokale. Jeden z niewielu pozytywów to remont ul. Kawęczyńskiej (choć z zastrzeżeniami).

Władze nie mają pomysłu na Pragę. Chyba tylko, jak pisze GW, jako dzielnicę tranzytową dla wschodnich dzielnic Warszawy (ul. Radzymińska, planowana Trasa Świętkorzyska).

Mieszkańcy za to mają ich wiele, chcemy uspokojenia ruchu (Tempo 30), więcej miejsca dla pieszych, dla kultury, chcemy ochrony istniejącej zieleni. Mamy pomysły, ale czy mamy coś do powiedzenia? 



Nasz głos ledwo przebija się do władz dzielnicy (i miasta), realizujących politykę własnego widzimisię.

Dlaczego Praga Północ jest tak źle zarządzana?

sobota, 28 września 2013

IV Dzień Michałowa - relacja

IV Dzień Michałowa już za nami. Bawiliśmy się  bardzo intensywnie z mieszkańcami Michałowa, Szmulek, Pragi i innych dzielnic przez sobotnie przed i popołudnie.

Tegoroczna impreza rozpoczęła się od startu zabytkowych samochodów uczestniczących w IV Praskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych. Później mieliśmy okazję wysłuchać dwóch koncertów Kapeli Praskiej, która właśnie dziś obchodziła jubileusz 25-lecia działalności. 

Mieszkańcy mogli wziąć udział w warsztatach ogrodniczych, poobserwować rzadkie gatunki ptaków żyjących w miejscowym parku (przeznaczonym z znacznym stopniu do wycinki z powodu projektowanej Trasy Świętokrzyskiej), rozsmakować się w słodkościach cukierni Krzysztofa Strzałkowskiego oraz praskich smakołykach przygotowanych przez Starą Pragę (pyzy były po prostu obłędne). 

Odbyła się mini Garażówka, a także konsultacje społeczne z mieszkańcami odnośnie dalszej roli Stadionu Narodowego i jego otoczenia w życiu mieszkańców Pragi.

Dodatkowo przez cały dzień otwarte było dla zwiedzających Warszawskie Muzeum Chleba
Dzień Michałowa nie byłby tak udany, gdyby nie bezinteresowne zaangażowanie wielu osób. Serdecznie dziękujemy (kolejność wymieniania całkowicie przypadkowa :):

  • Agnieszce za przepiękny plakat,
  • Natalii i Izie z Sie-je w Mieście,
  • Panu Marianowi i Pani Grażynie z Warszawskiego Muzeum Chleba,
  • Rafałowi i przyjaciołom ze Starej Pragi,
  • Rodzinie Strzałkowskich,
  • Panu Radkowi za kącik dla dzieci,
  • Stowarzyszeniu Ptaki Polskie,
  • Stowarzyszeniu Stado Baranów,
  • Pani Alicji, autorce najnowszej książki o dziejach warszawskiej Pragi,
  • Wyższej Szkole Menedżerskiej,
  • Stowarzyszeniu Emmaus (Sklepowisko),
  • Portalom twoja-praga.pl i zawinklem.pl za patronat medialny nad naszą imprezą,
  • Domowi Kultury Praga,
  • Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego,
  • Dzielnicy Praga Północ,
  • Wszystkim wystawcom.
A nade wszystko mieszkańcom i gościom, którzy uczestniczyli w IV Dniu Michałowa oraz wszystkim członkom naszego Stowarzyszenia, bez których zaangażowania i determinacji tegoroczny Dzień po prostu by się nie odbył. 

Mamy nadzieję, że za rok impreza odbędzie się z jeszcze większym rozmachem. Tymczasem zamieszczamy kilka zdjęć z tegorocznego Dnia Michałowa. Więcej fotek znajdziecie na naszym Facebooku




















piątek, 27 września 2013

"Swoisty eksperyment społeczny" - cd. "sprawy Kawęczyńskiej"

Otrzymaliśmy dziś z Urzędu Dzielnicy Praga Północ kolejną odpowiedź na nasze zapytanie z 28 sierpnia 2013 r. dotyczące remontu ul. Kawęczyńskiej.
Czego dowiedzieliśmy się z pisma sygnowanego przez wiceburmistrza Jarosława Sarnę? Kolejno:
  • pierwotne rozmieszczenie ławek, koszy i innych elementów małej architektury było jak ujęto w piśmie, swoistym eksperymentem społecznym - trzeba temu stwierdzeniu przytaknąć, bo czym innym jak było np. ustawienie ławek pod oknami mieszkańców, jak nie eksperymentem, kiedy puszczą im nerwy,
  • kolory wiat i barierek przy szkole muzycznej wpisują się w standardy obowiązujące w całym mieście (sic!),
  • postulat przesunięcia przystanku Wojnicka 1 w kierunku Centrum nie został zrealizowany z obawy władz przed... protestami mieszkańców (zwłaszcza starszych), którym wydłużyłaby się droga do tramwaju. Jakoś jednak wiceburmistrz nie wspomina o braku przystanku wiedeńskiego w tym miejscu (jeden z członków PSM był ostatnio świadkiem próby wejścia do niskopodłogowego tramwaju osoby starszej), ani o kocich łbach utrudniających poruszanie się pieszych, zwłaszcza osób starszych i schorowanych, które codziennie po nich się przemieszczają w drodze na przystanek,
  • organizacja ruchu i oznakowanie pionowe leżą w gestii Inżyniera Ruchu m. st. Warszawy,
  • brak tabliczki, że odholowywaniu pojazdów zaparkowanych niezgodnie z przepisami nie zwalnia służb miejskich z obowiązku  odholowania źle zaparkowanych pojazdów - może warto to sprawdzić w praktyce?
  • postulatowi wprowadzenie ograniczenia ruchu ciężarowego należy poświęcić specjalne studium - ciekawe dlaczego nie zrobiono tego przed remontem?
  • wskazane przez nas w czerwcu 2013 r. elementy małej architektury okazały się za drogie, więc zamontowano zgodne z kosztorysem.
Skan pisma poniżej



Tymczasem od wczoraj w taki sposób "rozwiązywany" jest problem wjazdów bramnych z kocich łbów, a także kolejny raz przełożono płyty chodnikowe przy kamienicy tramwajowej pod nr 16, bo nie były zgodnie z zaleceniami konserwatora ułożone w karo (szkoda, że złącze jest nieestetycznie wykonane). Ciekawe czym nas jeszcze wykonawca zaskoczy?




czwartek, 26 września 2013

Dzień Michałowa i Szmulowizny - już w najbliższą sobotę 28 września 2013

Wiemy wiemy, że późno, ale serdecznie zapraszamy! Będzie się działo! Przychodźcie, przybiegajcie, przyjeżdżajcie! Rowerem, tramwajem, samochodem, tylko wyjdźcie z domów :)

Już w piątek, 27 września, wieczór - Nocne granie na boisku DOSiR.

A w sobotę, 28 września, takie oto atrakcje (miejsca i godziny w pliku poniżej):

- start zabytkowych samochodów w IV Praskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych spod Bazyliki,

- występy Kapeli Praskiej (świętują jubileusz 25-lecia, więc podziękujmy im wspólnie za krzewienie praskiej i warszawskiej kultury),

- atrakcje dla dzieci: zjeżdżalnie, plac zabaw "Lizakowe pole", wata cukrowa i inne przysmaki,

- spacer ornitologiczny po parku przy ul. Kawęczyńskiej (tego, gdzie za rok planują wyciąć drzewa pod budowę Trasy Świętokrzyskiej, więc korzystajmy!), będzie też Namiot na pTAK! - Stoisko Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Gniazdo ornitologa który odpowie na wszystkie pytania związane z przyrodą. Konkursy i quizy okraszone ptasimi nagrodami oraz warsztat składania budek dla ptaków,

- "GARAŻÓWKA" wyprzedaż sąsiedzka - sprzedajemy i kupujemy rzeczy zbędne z domu, piwnicy i garażu. Zgłoszenia: garazowka@gmail.com, dodatkowe informacje pod tel.: 695 232 760,

- nasi lokalni przedsiębiorcy - przysmaki z "Praskiego Kociołka", słodycze z cukierni"K.Strzałkowski", książki z antykwariatu przy ul. Kawęczyńskiej, pyzy ze "Starej Pragi", oferta Wyższej Szkoły Menedżerskiej i inne.....

- zwiedzanie Warszawskiego Muzeum Chleba połączone z poczęstunkiem kawą i herbatą,

- promocja książki Pani Alicji Banasik "Moja przygoda z poznawaniem dziejów warszawskiej Pragi",

- warsztaty ogrodnicze grupy Sie-Je w Mieście,

- warsztaty jak uspołecznić i ożywić Stadion Narodowy - "Wspólny Narodowy".

Honorowy patronat nad naszym wydarzeniem objął burmistrz dzielnicy Praga Północ, Pan Piotr Zalewski.

Patroni medialni:

- twoja-praga.pl

- zawinklem.pl


Piszemy do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych...

... w sprawie niedostosowanych dla osób niepełnosprawnych podjazdów bramnych i przystanku Wojnicka 01 na modernizowanej ulicy Kawęczyńskiej.


Liczymy, że Pan Jarosław Duda pomoże i ulica Kawęczyńska będzie w pełni przyjazna osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. O niedogodnościach na Kawęczyńskiej poinformowaliśmy również Pana posła Sławomira Piechotę, Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza (walczą z barierami architektonicznymi w Warszawie), a także po raz kolejny Zarząd Dzielnicy i Stołecznego Konserwatora Zabytków, Piotra Brabandera.




wtorek, 24 września 2013

IV Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych - Zapraszamy!

Już 28 września startuje IV Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych, jak co roku organizowany przez PSM "Michałów", Stado Baranów i pod honorowym patronatem burmistrza Dzielnicy Pragi - Północ. 


W tym roku dla odmiany startujemy spod Bazyliki NSJ przy ul. Kawęczyńskiej, pod którą od godziny 9:00 do 11:00 będzie można podziwiać zabytkowe pojazdy uczestników Rajdu. 
Meta Rajdu została zlokalizowana w SOHO Factory na Kamionku.

Dojazd na start Rajdu tramwajem nr 7 (z Centrum) i nr 3 (z pętli na Gocławku).

Serdecznie wszystkich zapraszamy!!!

poniedziałek, 23 września 2013

Kolejna Komisja Infrastruktury poświęcona Kawęczyńskiej

Dziś w godzinach popołudniowo-wieczornych odbyło się kolejne posiedzenie dzielnicowej Komisji Infrastruktury poświęcone m.in. remontowi ulicy Kawęczyńskiej. Na posiedzenie Komisji zaproszono przedstawicieli naszego Stowarzyszenia. 



Przygotowaliśmy dla burmistrza Sarny, radnych, przedstawicieli wykonawcy oraz projektanta prezentację w formie papierowej (dostępna poniżej on-line) o tym co się zmieniło na ulicy od ostatniego posiedzenia Komisji oraz pytania, co stało się z zabytkowym brukiem z wjazdów bramnych. 



Wśród elementów, które wymagają jeszcze poprawek wskazaliśmy m.in.:
  • uporządkowanie sytuacji na pętli tramwajowej (2 kioski i 2 niewłaściwie ustawione wiaty przystankowe) - burmistrz obiecał przeanalizowanie relokacji wiat (mamy nadzieję, że to nastąpi),
  • ułożenie w karo płyt chodnikowych przed kamienicą tramwajową pod nr 16 (zgodnie z zaleceniami konserwatora) - burmistrz zapewnił, że płyty zostaną ułożone właściwie,
  • przesunięcie barierki przy szkole muzycznej w kierunku jezdni (ma zostać przesunięta),
  • przeniesienie pozostałych ławek spod okien mieszkańców,
  • kwestie nasadzeń,
  • usunięcie murku przed Bazyliką i zastąpienie go stylizowanym słupem ogłoszeniowym - oby w ramach tej inwestycji,
  • ustalenie stefy 30 km/h na całej długości ulicy,
  • powrót bruku do wjazdów bramnych zamiast kocich łbów.
Ta ostatnia kwestia budziła największe emocje. Na nasze pytania o los zabytkowego bruku uzyskaliśmy odpowiedź, że skandynawka z wjazdów posłużyła do uzupełnienia bruku w zachowanym nieużywanym obecnie torowisku tramwajowym (odcinek Kawęczyńskiej od Ząbkowskiej do Folwarcznej). 
Ta odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, tym bardziej, że z dokumentacji fotograficznej wynika, że kostka była ułożona w całości lub części wszystkich wjazdów i należało ją tam zostawić (a nie umieszczać w jej miejsce niefunkcjonalne i utrudniające poruszanie się pieszym kocie łby z polnych kamieni). 
Czekamy na ostateczne stanowisko Stołecznego Konserwatora Zabytków w tej kwestii. 
O dalszych działaniach na Kawęczyńskiej będziemy informować na bieżąco, a wszystkich, którzy chcą na własne oczy przyjrzeć się modernizowanej ulicy zapraszamy w najbliższą sobotę, 28 września na IV Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych i IV Dzień Michałowa. Szczegóły wkrótce.

niedziela, 22 września 2013

Posprzątaliśmy razem Pragę :)

W ramach akcji Sprzątania Świata 2013 wspólnie z uczniami szkół przy ulicy Otwockiej 3 (dyrektor Nasiłowski) i radnym Mariuszem Borowskim, uzbrojeni w rękawice i miotły ruszyliśmy w piątek 20 września na kolejne sprzątanie naszej michałowsko-szmulkowskiej okolicy.




  
Było co zbierać!!!! A oto efekty.



Ulica Objazdowa

Teren przy torach kolejowych pomiędzy ulicą Jadowską a ulicą Radzymińską







czwartek, 19 września 2013

Co stało się z zabytkowym brukiem z Kawęczyńskiej?

Już po raz kolejny musimy skorzystać z możliwości, jakie obywatelom daje Ustawa o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. Ponownie pytamy urzędników, tym razem Stołecznego Konserwatora Zabytków, Pana Piotra Brabandera, o los zabytkowej kostki brukowej, tzw. skandynawki, z wjazdów bramnych ulicy Kawęczyńskiej. Przypomnijmy, że podczas remontu ulicy robotnicy usunęli dawną zabytkową kostkę brukową oraz to co znajdowało się pod asfaltem, a nowe  wjazdy zostały wykonane z polnych kamieni wydobytych spod Kawęczyńskiej. Mamy nadzieję, że kostka gdzieś jest i że wróci na Kawęczyńską, choć mógł też ją spotkać los opisany w jednym z artykułów w Życiu Warszawy.
Poniżej zamieszczamy skan pisma - na odpowiedź Pana Konserwatora czekamy w ustawowym terminie 14 dni do 2 października br.



Tymczasem wszystkich zainteresowanych "sprawą Kawęczyńskiej" zapraszamy w najbliższy poniedziałek, 23 września, na kolejne posiedzenie dzielnicowej Komisji Infrastruktury (budynek Urzędu Dzielnicy na Kłopotowskiego, godz. 16.30, s. 210).

Zamieszczamy jeszcze kilka zdjęć Kawęczyńskiej sprzed remontu, na których wyraźnie widać "skandynawkę" na wjazdach oraz zdjęcie wjazdu przy budynkach parafialnych pod numerem 53 (pytanie, na które nie znamy odpowiedzi brzmi: dlaczego na całej Kawęczyńskiej nie ma takich wjazdów?). 




Kawęczyńska 53 (stan obecny)


Kawęczyńska 26 (przed remontem, na wjeździe wyraźnie widoczna "skandynawka")


Kawęczyńska 23-25 (przed remontem, również wyraźna "skandynawka")


Kawęczyńska 20 (przed remontem, jest też "skandynawka")


Kawęczyńska 47 (oczywiście ze "skandynawką" przed remontem)

sobota, 14 września 2013

Kolejny zabytek Pragi ginie na naszych oczach!!!

PAŁACYK ŚWIĘTOCHOWSKIEGO SPISANY NA STRATY PRZEZ URZĘDNIKÓW

W Telewizyjnym Kurierze Warszawskim ukazał się ciekawy materiał poświęcony pałacykowi Świętochowskiego, położonemu w podwórzu przy ul. Kawęczyńskiej 39 (prosimy oglądać materiał od 5-tej minuty) http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-warszawski/wideo/12092013/12379814
Pałacyk będący obecnie we władaniu Miasta Stołecznego Warszawy niszczeje, a urzędnicy jak zwykle rozkładają ręce. Teraz mają nowy pretekst do zaniechania jakichkolwiek działań, ponieważ do Pałacyku zgłoszono roszczenia.
Pani reprezentująca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podkreślała zły stan techniczny budynku. Nie zająknęła się jednak ani słowem w sprawie leżącego u Wojewódzkiego Konserwatora już od roku, nadal nierozpatrzonego, wniosku naszego Stowarzyszenia o wpis Pałacyku do rejestru zabytków.
Nadal ma się w najlepsze metoda pozbycia się kłopotu w postaci zabytku stosowana przez urzędników. Najpierw budynku nie remontuje się przez lata i nie konserwuje. Potem doprowadza się do opuszczenia budynku i przekształcenia go w pustostan. Następnie się go nie pilnuje - budynek wpada w łapy złomiarzy i bezdomnych. Rabowane i niszczone są rynny, elementy metalowe, elementy wystroju, okna itp. Wtedy ogłasza się, że budynek jest w fatalnym stanie technicznym i nie ma sensu go chronić jako zabytku. Następnie, jeśli nie zostanie spalony (jak budynek młyna Michla), wydaje się pozwolenie na rozbiórkę. I wszyscy są zadowoleni, a kłopotliwy obowiązek dbałości o dziedzictwo kultury spada z urzędniczych głów. A zabytku już nie ma.

środa, 11 września 2013

Sprawa Kawęczyńskiej - odpowiedź Urzędu Dzielnicy na pismo z dnia 29 sierpnia 2013 r.

Otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym częściową odpowiedź z Urzędu Dzielnicy Praga Północ na nasze pismo (z 29.08 br.), z którym wystąpiliśmy w formie zapytania o dostęp do informacji publicznej

Urząd udzielił krótkich odpowiedzi na pytania o:

  1. formę nadzoru nad inwestycją, 
  2. zmiany w pierwotnym projekcie zrealizowane w trakcie budowy,
  3. zgodność płyt chodnikowych z polskimi normami, 
  4. sposób sprawdzania jakości prac podpowierzchniowych, 
  5. sformułowanie zaleceń konserwatorskich dotyczących wjazdów bramowych, 
  6. dokumentację konserwatorską robót odkrywkowych, 
  7. nadzór inwestora nad technologią i procesem ułożenia nawierzchni z bruku i kostki kamiennej,
  8. kwestię konserwacji i ochrony zieleni. 
Na pytania dotyczące podłoża do nasadzeń i rodzajów zieleni, barierek przy Szkole Muzycznej oraz niezgodnego z przepisami zwężenia do 160 cm szerokości chodnika przy WSM odpowiedź ma zostać przesłana do 30 września 2013 r. 

Kwestie dotyczące małej architektury (ławki, wielość znaków drogowych, brak przystanku tramwajowego przy ul. Wojnickiej w kierunku Centrum), czy  różnych prędkości nie stanowią zdaniem Urzędu informacji publicznej, tym samym odpowiedź na nie ma zostać udzielona w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Nas najbardziej dziwi sprawa wjazdów bramowych na Kawęczyńskiej, braku dokumentacji konserwatorskiej doty. "odkrywek", wymiany nawierzchni na kostkę tylko pod nr 41 oraz przedwojennej kostki "skandynawki", która zniknęła, a o której los zapytaliśmy Urząd Dzielnicy i Stołecznego Konserwatora w dniu 2 września br. (również w formie wystąpienia o dostęp do informacji publicznej). 

Poniżej zamieszczamy skany dzisiejszej odpowiedzi Urzędu Dzielnicy na pismo z dnia 29 sierpnia br. wraz z bardzo krótkim stanowiskiem Konserwatora dotyczącym "odkrywek".




wtorek, 10 września 2013

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata z Michałowa

Dziś kolejna sylwetka wybitnego mieszkańca praskiego Michałowa i Szmulek. Tym razem chcemy przybliżyć postać księdza Michała Kubackiego, salezjanina z michałowskiej Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego. Ksiądz Kubacki jest prawdopodobnie jedyną osobą związaną z praskim Michałowem, która została odznaczona przez izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem medalem i tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.



Ksiądz Michał Kubacki (1898-1978), fot. adonai.pl


Kim był ksiądz Kubacki i czym zasłużył sobie, aby znaleźć się w gronie ponad 6 tysięcy Polaków – Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata?

czwartek, 5 września 2013

Przyjechała telewizja, a na Kawęczyńskiej poprawiają

We wtorkowym Kurierze Warszawskim (w TVP Info) ponownie pojawił się temat kontrowersyjnego remontu ulicy Kawęczyńskiej. Z materiału mogliśmy dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy, o których do tej pory władze dzielnicy i drogowcy nie mówili głośno.

  1. Niejednolita prędkość (30 km/h) na całej długości ulicy to efekt prac miejskiego inżyniera ruchu, który odrzucił projekt wprowadzenia takiego limitu prędkości na początkowym odcinku ulicy (za który odpowiada miasto). Tym samym na odcinku zaledwie kilkudziesięciu metrów nadal obowiązywać będzie prędkość do 50 km/h. To jedna z najdziwniejszych decyzji dotyczących remontu.
  2. We wtorek odbyła się specjalna komisja (odbiorowa?), która zajmowała się sprawami remontu. Szkoda, że nikt z Urzędu nie zaproponował udziału w posiedzeniu przedstawicielom mieszkańców :(
  3. Wciąż bez odpowiedzi pozostaje sprawa zniknięcia zabytkowego bruku z wjazdów bramnych - w materiale telewizyjnym pada kwota ponad 20 EURO za jedną taką przedwojenną kostkę oraz sugestia, aby baczniej się przyjrzeć tej sprawie.
Cały materiał jest do obejrzenia tutaj. Materiał o sprawie Kawęczyńskiej od 06:46 do 08:56. 

Tymczasem na ulicy realizowane są kolejne mniejsze lub większe poprawki. Dostawiono m.in. dwa brakujące słupki na chodniku przy WSM, o co wnioskowaliśmy (aby nie mogły nań wjeżdżać samochody, co w studenckie weekendy było bardzo prawdopodobne). 




Strzałkami oznaczono miejsca dostawienia nowych słupków


Miejsce na wysokości WSM, gdzie jeszcze należałoby dostawić słupek



Niezgodna z przepisami szerokość chodnika na fragmencie przy WSM. Dlaczego nie przesunięto słupków w kierunku pasa jezdni, wie tylko Zarząd Dzielnicy i wykonawca. Po prawej szeroka przestrzeń dla samochodów.



W ramach prac dodatkowych wykonywany jest też remont krótkiego, liczącego ok 50 metrów długości odcinka ulicy Wojnickiej - równe chodniki z płyt i nowa nawierzchnia ulicy z kamiennych kocich łbów (miejmy nadzieję, że lepiej ułożonych niż na wjazdach Kawęczyńskiej, które z kolei czekają teraz na wymianę) zamiast zmurszałych płyt betonowych. 
Czekamy na realizację kolejnych postulatów, w tym usunięcie mało estetycznego murku na placu przez Bazyliką NSJ i postawienie w zamian stylizowanego słupa ogłoszeniowego.