sobota, 7 października 2017

Spacer po pracowniach rzemieślniczych - cz. 1 Ulica Kawęczyńska

Zamieszczamy pierwszą część relacji ze spaceru, który współorganizowaliśmy razem z Biurem Polityki Lokalowej (w ramach projektu "Rewitalizacja Wspólna Sprawa") po pracowniach rzemieślniczych Szmulowizny i Michałowa. Przewodnikiem po okolicy był jak zwykle Krzysiek Michalski.


Spacer wystartował w Centrum Kreatywności przy Targowej 56. Po krótkim wprowadzeniu w topografię Pragi uczestnicy udali się ulicą Ząbkowską w kierunku Szmulek. W trakcie spaceru Krzysiek przedstawił historię ulicy Kawęczyńskiej, opowiedział o architekturze jej budynków, najcenniejszych zabytkach (drewniak Burkego, dworek Świętochowskiego, kompleks zajezdni tramwajowej Praga oraz Bazylika NSJ), a także przybliżył czasy współczesne - konsultacje społeczne, których byliśmy inicjatorem i ich efekt, czyli remont z 2013 r.


Po takim wprowadzeniu uczestnicy spaceru odwiedzili trzy najciekawsze pracownie rzemieślnicze ulicy Kawęczyńskiej - dwie działające od wielu lat oraz nową, która swoją działalność zainauguruje wkrótce. Wszystkie mieszczą się w zabytkowej kamienicy z 1912 r. pod numerem 4.Pierwszą z pracowni była Galeria Szuflada, prowadzona przez Państwa Zawadzkich od lat 80. ubiegłego stulecia. To wspaniałe miejsce dla miłośników sztuki i wszelkiej maści bibelotów, również takich, które mogą stanowić unikalny prezent. O swojej pasji opowiadała Pani Ela, współwłaścicielka szuflady. Poniżej kilka fotek z wnętrza. Zachęcamy do odwiedzania tego miejsca :)


Drugą pracownią, którą odwiedzili uczestnicy wycieczki jest działająca na Pradze od 1945 r. cukiernia Państwa Strzałkowskich. O firmie opowiadali bracia Tomasz i Krzysztof, a także ich mama, która również pracuje w cukierni. Na uczestników wycieczki czekały słodkie upominki - pączki (jedne z najlepszych w Warszawie). Również polecamy to miejsce i wspaniałe słodkie wyroby, jakie są tam produkowane.Ostatnią pracownią, jaką przy Kawęczyńskiej odwiedziła dzisiejsza wycieczka, była pracownia kołder Pani Haliny Rostkowskiej. To nowy w okolicy zakład, który jednak na Pradze działa od kilkudziesięciu lat. Pani Halina przeniosła niedawno pracownię z ulicy Strzeleckiej właśnie na Kawęczyńską 4. Wkrótce zakład zainauguruje działalność. Dziś opowiadała nam o swojej pasji i pracy przy produkcji wspaniałych kołder i poduszek. Chętni mogli spróbować swoich sił przy wytwarzaniu kołdry. Zobaczcie sami.

Na zakończenie tej części wycieczki jej uczestnicy mogli zobaczyć również niedostępne na co dzień wspaniałe podwórko kamienicy przy Kawęczyńskiej 4 - już myślimy jak można byłoby zorganizować na nim pokaz filmu :)


To nie koniec wycieczki. Z pracowni przy Kawęczyńskiej cała grupa udała się na teren Drucianki. O pracowniach działających w tym miejscu napiszemy wkrótce. 

Brak komentarzy :