wtorek, 7 lutego 2017

Drewniak Burkego do remontu?

Przetrwał zabory, dwie wojny światowe, okres PRL, teraz dogorywa w III RP. O kim lub o czym mowa? Oczywiście o oficynie Burkego przy Kawęczyńskiej 26 - jednym z dwóch zachowanych na Pradze Północ budynków drewnianych, który dzięki naszym staraniom został w 2015 r. wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.Na panewce niestety spaliły inne nasze starania, aby drewniak objąć działaniami w ramach ZPR. Marzyły nam się modelowe warsztaty konserwatorskie, w których udział mogliby wziąć mieszkańcy i własnoręcznie wykonać niektóre prace. W tej sprawie pisaliśmy do władz dzielnicy oraz miasta, wskazując nawet na potencjalne partnerstwo z krajami skandynawskimi, które od lat dbają o drewniane dziedzictwo (Oslo jest notabene miastem partnerskim Warszawy). Bez skutku.

Nowy rok przynosi jednak pozytywne informacje. Jeden z portali poinformował o zaleceniach Stołecznego Konserwatora Zabytków nakazujących praskiemu ZGN przeprowadzenie kompleksowego remontu budynku. Dotarliśmy do tych materiałów.

Zalecenia konserwatorskie były pokłosiem kontroli, jaką SKZ przeprowadził w marcu 2016 r. Jej wyniki były bardzo niepokojące.


Poniżej publikujemy tekst zaleceń. Jest duża szansa, by w 2017 r. drewniak został objęty częściowym remontem.


Niezależnie jak te prace się zakończą, warto aby uczestniczyli w nich mieszkańcy. Dodatkowo warto wspólnie zastanowić się nad przyszłą funkcją drewniaka. Może pomocna w jej określeniu byłaby współpraca z Centrum Architektury Drewnianej, które pod auspicjami Ministerstwa Kultury ma powstać w Otwocku. W międzyczasie zachęcamy do obejrzenia filmu o polskiej architekturze drewnianej

Brak komentarzy :