poniedziałek, 5 grudnia 2016

Reprywatyzacyjne meandry - cz. 2

Kolejny temat związany z reprywatyzacją na naszym blogu. Tym razem Zachariasza 1. To mocno zaniedbana, trzypiętrowa kamienica na rogu ulicy Łochowskiej i Zachariasza. Składa się z dwóch części - budynek od strony Łochowskiej wzniesiono ok. 1910 r., natomiast od strony Zachariasza, z charakterystycznym przejściem ok. 1937 r. W 1958 r. kamienica została nieznacznie nadbudowana. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.

W budynku znajdują się dwa lokale użytkowe oraz kilkadziesiąt mieszkań.
Przed wybuchem wojny należała do Adolfa Zaremby. Znacjonalizowana po 1945 r., po upadku komunizmu zreprywatyzowana. I właśnie o reprywatyzację chodzi.Niedawno jeden z portali wrzucił na Facebooka takie pismo, z którego wynika, że kamienica znalazła się w rękach nowych właścicieli planujących jej kompleksowy remont.
Nowy właściciel budynku, spółka Warsaw Attics Sp. z.o.o. Zachariasza 1 spółka komandytowa, wysłał do najemców takie pisma wypowiadając przy okazji umowy najmu i nakazując opróżnienie lokali w ciągu miesiąca w związku z remontem, który potrwa ponad rok. Co będzie z dotychczasowymi lokatorami?

Sprawdziliśmy spółkę po numerze KRS - 0000604272. Odszukaliśmy ją w bazie KRS prowadzonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ems.ms.gov.pl/krs/danepodmiotu

Firma od 25 lutego 2016 r. wpisana jest do rejestru przedsiębiorców, zarejestrowana jest na Białostockiej 22, prezesem zarządu jest Krzysztof Aleksander Kawalec, a wiceprezesem Jan Piotr Skwarczek. Wkład komandytariuszy spółki wynosi 4750 zł, czyli znacznie mniej niż wartość całej kamienicy.

Bardzo ciekawa jest postać prezesa zarządu, p. Kawalca - w serwisie MojePanstwo.pl pojawia się jako prokurent wielu podmiotów zajmujących się nieruchomościami, w tym znanych z warszawskiego podwórka (Prometeusz, Odyseusz, spółki komandytowe grupy Fenix).


Ciekawi jesteśmy dalszych losów budynku na Zachariasza 1. Cenny również z punktu widzenia najnowszej historii naszego kraju - przez wiele lat mieszkał w nim słynny polityk, obrońca praw człowieka, kawaler Orderu Orła Białego, Zbigniew Romaszewski.


Zbigniew Romaszewski (fot. Wikipedia) mieszkała na Zachariasza 1 w latach 1945-1960.

1 komentarz :

Natalia Wyszogrodzka pisze...

Sprawa ma swój finał w sądzie