niedziela, 19 czerwca 2016

Budżet partycypacyjny 2017 – zagłosuj na Pradze

Już po raz trzeci my, mieszkańcy (uwaga: nie trzeba mieć meldunku) mamy szansę zmienić naszą najbliższą okolicę dzięki budżetowi partycypacyjnemu. W tym roku głosowanie odbywa się w dniach 14 – 24 czerwca.
Zachęcamy do udziału. Dlaczego warto? Budżet partycypacyjny to tak naprawdę jedyna szansa, gdy możemy zdecydować na co konkretnie zostaną wydane w kolejnym roku dzielnicowe pieniądze. Decydujemy co prawda o wydatkowaniu jedynie ok. 2,7 mln złotych (1% budżetu dzielnicy w kolejnym roku), ale jest to dla nas, mieszkańców szkoła demokracji, współdziałania, przekonywania innych do swoich pomysłów. Mamy wielką nadzieję, że w kolejnych edycjach pula środków będzie się zwiększać i za kilka lat będziemy współdecydować o wydatkowaniu nawet ok. 20% budżetu, jak dzieje się w krajach, które idee budżetu partycypacyjnego wdrożyły w latach 90. XX w.

Na co warto głosować? Przypominamy, że na Pradze Północ można głosować na projekty ogólnodzielnicowe oraz obszarowe (1 obszar obejmuje Starą Pragę i Szmulki, 2 obszar to Nowa Praga i Pelcowizna). 


Wśród projektów ogólnodzielnicowych polecamy wybór wszystkich projektów z poniższego slajdu - projekty zielone (nowe skwery), dotyczące czystości (250 koszy na śmieci i psie odchody dla Pragi), rowerowe czy tożsamościowe (tablice MSI).


Wśród projektów obszarowych, również warto wybrać wszystkie poniższe (zależnie od obszaru), w tym szczególnie projekty zielone i rowerowe w obszarze nr 1 oraz rozświetlenie Parku Praskiego i projekty rowerowe w obszarze 2.

Każdy mieszkaniec może głosować jednocześnie na projekty ogólnodzielnicowe i obszarowe (należy wówczas wybrać dodatkowy obszar 1 lub 2). Zarówno w puli ogólnodzielnicowej, jak i obszarowej warto głosować „pod korek”, czyli na kilka projektów, aż do wyczerpania środków, które mamy do dyspozycji (700 tys. złotych na projekty ogólnodzielnicowe oraz po 1 mln złotych w obszarze 1 i 2).

Głosować można na kartach do głosowania (należy je osobiście oddać w Urzędzie Dzielnicy na Kłopotowskiego) lub przez internet, na platformie, która jest dostępna ze strony twojbudzet.um.warszawa.pl (do czego zachęcamy). W tym ostatnim przypadku należy pamiętać o kliknięciu potwierdzenia, które przyjdzie na maila. Inaczej głos będzie nieważny. 

Z góry dziękujemy za Wasze głosy. Zmieniajmy Pragę!

Brak komentarzy :