sobota, 31 stycznia 2015

Ząbkowska deptakiem, a co dalej?

W pierwszych dniach stycznia prascy społecznicy (w tym członkowie naszego stowarzyszenia) związani z Targową dla Ludzi przygotowali i złożyli pismo z postulatem sezonowego zamykania dla ruchu samochodowego brukowanego odcinka ulicy Ząbkowskiej (między Targową, a Brzeską).

Projekt wprowadzenie preferencji dla ruchu pieszego na Ząbkowskiej popieramy od dawna. 
Publicznie jego założenia przedstawialiśmy m.in. podczas debaty transportowej na Pradze Północ, która odbyła się w grudniu 2013 roku. Tym bardziej cieszymy się, że pomysł zyskał szerokie poparcie. Pod pismem dotyczącym sezonowego zamykania brukowanego, ok. 200-metrowego odcinka Ząbkowskiej podpisali się m.in.:
  • przedsiębiorcy i restauratorzy prowadzący na Ząbkowskiej swoje interesy,
  • radni Dzielnicy Praga Północ,
  • nowy Burmistrz  Pragi Północ Paweł Lisiecki,
  • przedstawiciele działających na Pradze organizacji samorządowych zajmujących się jakością przestrzeni publicznej.
Sezonowe zamykanie brukowanej Ząbkowskiej z jednej strony zredukuje hałas negatywnie oddziaływający na mieszkańców, a z drugiej powinno zachęcić Prażan i turystów do spojrzenia na tę ulicę na nowo, z perspektywy pieszych.
Rodzi się przy tej okazji pytanie w jaki sposób władze naszego miasta, czy dzielnicy planują zachęcić do przyjścia na Ząbkowską. Czy coś jest planowane np. na weekend majowy? A może na Noc Pragi? Dobrą okazją będzie też organizacja kolejnej edycji Dni Ząbkowskiej, które wyglądały tak:

Istnieją też inne sposoby, aby zachęcić ludzi do przyjścia na Ząbkowską. Warto zadbać o estetykę całej przestrzeni, w tym odpowiedni kształt i wystrój ogródków kawiarnianych, które z pewnością się pojawią, o ile Ząbkowska choć na chwilę zostanie oddana we władanie pieszym.

Przydałyby się też mapy promujące zabytki ulicy Ząbkowskiej, których adresatami byliby nie tylko turyści odwiedzający naszą dzielnicę, ale też mieszkańcy Pragi. Mapy które przyciągnęłyby ludzi na Ząbkowską, a także zachęciłyby do spacerów i zobaczenia Starej Pragi, Szmulek, czy Michałowa. Mamy nadzieję, że Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy zaangażuje się w tego rodzaju promocję.

KMA/KMI

Brak komentarzy :