niedziela, 20 lipca 2014

Małżeństwo Radziwiłłów nareszcie upamiętnione w przestrzeni Warszawy

Kolejny miejski obiekt na prawym brzegu Wisły doczekał się wreszcie swojego patrona. Chodzi o skwer na rogu ulic Otwockiej i Kawęczyńskiej, w pobliżu pętli tramwajowej i Bazyliki NSJ, któremu w wyniku jednogłośnej decyzji radnych Rady Miasta w lipcu bieżącego roku została nadana nazwa "Skwer Michała i Marii Radziwiłłów".


Nadanie skwerowi nazwy zakończyło naszą wieloletnią batalię na rzecz upamiętnienia małżeństwa filantropów, którzy wielkimi literami zapisali się w historii prawobrzeżnej Warszawy. 

Po kolejnym apelu dotyczącym upamiętnienia Radzwiłłów, który opublikowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku część radnych rozpoczęła działania na rzecz nadania bezimiennemu skwerowi przy Bazylice imienia małżeństwa praskich filantropów. Lipcowa uchwała Rady Miasta to efekt wysiłków i wsparcia ze strony wielu osób, którym przy tej okazji serdecznie dziękujemy.

Czas na kolejne działania w przestrzeni Pragi. Na upamiętnienie zasługuje np. jedyny Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata z Michałowa, czyli ks. Michał Kubacki. Jego imię mógłby otrzymać bezimienny plac przed Bazyliką NSJ, który stanowi serce Michałowa.

KMI

Brak komentarzy :