niedziela, 16 lutego 2014

Skwer im. Michała i Marii Radziwiłłów

W ubiegły czwartek, 13 lutego 2014 r., na 53. posiedzeniu Rady Dzielnicy Praga Północ nasi radni zdecydowaną większością głosów (choć niestety nie jednomyślnie) przyjęli uchwałę o wystąpieniu do Rady Miasta St. Warszawy z inicjatywą nadania skwerowi u zbiegu ulic Otwockiej i Kawęczyńskiej nazwy: Skwer imienia Michała i Marii Radziwiłłów.Dalsze losy tej szczytnej inicjatywy zależeć będą od miejskich radnych, ale liczymy, że cała sprawa zakończy się pomyślnie i małżeństwo wielkich warszawskich filantropów doczeka się należnego im uhonorowania w praskiej przestrzeni publicznej, w bliskiej odległości od ich opus vitae, czyli Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego. 


Niewielki pod względem rozmiarów skwer stanowi jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców, studentów pobliskiej Wyższej Szkoły Menedżerskiej oraz osób odwiedzających rejon Bazyliki NSJ.


Fot. twoja-praga.pl

Małżeństwo Radziwiłłów szczególnie zasłużyło się dla prawobrzeżnej Warszawy. Znaczna część ich wspólnego majątku została wykorzystana do sfinansowania budowy kilku murowanych świątyń, których po tej stronie Wisły bardzo brakowało na początku XX w. Duże środki przeznaczyli również na działalność charytatywną, kulturalną i społeczną. To właśnie dla ich upamiętnienia ta część Pragi, otoczona z trzech stron torami kolejowymi, została nazwana MichałowemOsoby odwiedzające okolice Bazyliki NSJ, jak i wszystkich mieszkańców zainteresowanych historią tych terenów serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bardzo ciekawą  wystawą fotograficzną dotyczącą działalności Radziwiłłów i ufundowanej przez nich świątyni. Wystawa znajduje się w jednej z naw bocznych Bazyliki.

KMI

1 komentarz :

Anonimowy pisze...

Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców "Michałów"! ...Wielkie Dzięki za podjęty trud pielęgnacji pamięci o Księciu Michale Józefie Piotrze Radziwiłł na Nieświeżu herbu Trąby i Jego Żonie Księżnej Marii Ewie Radziwiłłowej z Zawiszów-Kieżgajło herbu Łabędź. Niech Wam Wszystkim, Tym którzyście się przyczynili do tej wspaniałej inicjatywy, niech BÓG Błogosławi i daje dalsze natchnienia i siły do ich realizacji, a także wszelkiego Błogosławieństwa w życiu osobistym i Rodzinnym. Ogarniam modlitwą. Marian Franciszek Z. (Warszawa - dnia 5 czerwca 2015 roku - w pierwszy piątek miesiąca czerwca 2015 roku - w przededniu rocznicy śmierci Księżnej)