poniedziałek, 3 lutego 2014

Targowa i Ząbkowska przyjazna również dla mieszkańców Pragi

Przedstawiamy Wam społeczny projekt dotyczący przywrócenia zabytkowego charakteru ulic Targowej i Ząbkowskiej (na jej brukowanym historycznym odcinku). Dodatkowo zamieszczamy jeszcze niepokazywaną wizualizację.


Targowa - skrzyżowanie z Okrzei i Ząbkowską (rys: M. Dembowska)
A tu można zobaczyć zdjęcie w powiększeniu


Projekt został stworzony przez Praskich Społeczników, w tym również przez członków naszego Stowarzyszenia. 

Targowa Historycznie


Zanim przejdziemy do obecnego projektu, chcemy przypomnieć, jak ulica Targowa wyglądała kilkadziesiąt lat temu.

Targowa zdjęcie z ok. 1910 r.

Targowa – 1966 r. – przykład parkowania równoległego i wykorzystania chodnika 
Jak widać na powyższym zdjęciu, na Targowej było o wiele więcej zieleni niż dziś, cała przestrzeń chodnika była przeznaczona dla pieszych (samochody mogły parkować tylko równolegle wzdłuż ulicy). Przy takiej Targowej funkcjonowały restauracje i tętniło życie.

Pozostałe zdjęcia możecie zobaczyć w prezentacji

Niszczenie Targowej

Niestety w późniejszych latach zniszczono taki charakter Targowej i Ząbkowskiej. Piesi zostali zepchnięci do podziemi.Targowa w 2009 r.
Link do bloga autora zdjęcia

Ograniczono możliwość przejścia przez ulicę do zaledwie kilku punktów, a na koniec dopuszczono, aby samochody zastawiały chodniki, zmuszając tym samym pieszych do przeciskania się tuż przy ścianach niszczejących kamienic. Takie "zabiegi" sprawiły, że Targowa stała się ulicą nieprzyjazną dla ludzi.


Społeczny projekt Targowej


Targowa - skrzyżowanie z ulicą Kłopotowskiego (rys: M. Dembowska)
Prascy społecznicy chcą to zmienić, pokazując, że Targowa i Ząbkowska mogą być ponownie wizytówką naszej dzielnicy. Priorytetem jest przywrócenie przejść naziemnych na skrzyżowaniu Targowa - Ząbkowska / Okrzei.

Dodatkowo w projekcie przywrócone zostaje przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Białostockiej z Targową. Kolejnym aspektem jest optymalny przekrój ulicy, tak, aby Targowa stała się bardziej przyjazną ulicą miejską. Jaj przekrój powinien być 2-pasowy - tak jak na moście Poniatowskiego - pas dla samochodów i buspas.

Tutaj można zapoznać się z całym projektem w formie pliku pdf:


Liczymy na to, że Radni i Władze miasta przychylą się do społecznego projektu i będzie on zrealizowany. Jest to idealny moment, bo wielu kierowców zmieniło swoje nawyki i przesiadło się do komunikacji miejskiej. Po otwarciu metra podróżowanie po naszej dzielnicy i na drugą stronę Wisły będzie jeszcze łatwiejsze.

KMA (aut.)
KMI (red.)

2 komentarze :

Sebastian Karbowiak pisze...

WOW! Ile bym dał by moja Targowa tak wyglądała....

Mateusz pisze...

Dlatego powinniśmy się zjednoczyć i wpłynąć na decydentów. Komu ma służyć ta ulica? Zapraszam na https://www.facebook.com/targowadlaludzi