niedziela, 1 czerwca 2014

Dzień Sąsiada na Kawęczyńskiej

Od kilku lat pod koniec maja w coraz większej liczbie polskich miast odbywają się Dni Sąsiada. Idea wspólnego świętowania i wzajemnego poznawania się osób mieszkających w tym samym bloku, kamienicy czy na jednej ulicy narodziła się w 2000 r. w Paryżu. Obecnie imprezy integrujące sąsiadów odbywają się w prawie 40 europejskich krajach, a udział w nich bierze kilkanaście milionów mieszkańców. 

Od kilku lat imprezy pod oficjalnym hasłem "Dzień Sąsiada" odbywają się również na Pradze. Jednak w naszej dzielnicy zwyczaj wspólnego świętowania ma o wiele dłuższą tradycję. Wspólne posiłki, spędzania wolnego czasu, zabawy taneczne i inne działania integracyjne towarzyszyły mieszkańcom Pragi niemal od zawsze, a ludyczność praskich podwórek była opisywana w literaturze, czy filmie.

Żeby tradycji stało się zadość, również braliśmy wczoraj udział w Dniu Sąsiada. Mieszkańcy kamienicy na Kawęczyńskiej 43 oraz ich przyjaciele i znajomi urządzili imprezę na sto fajerek. Był grill, tańce, koncert "Kapeli Praskiej", gry sportowe, a na koniec wszyscy mogli się raczyć przepysznym tortem. 


Zaproszeni goście, w tym wielu mieszkańców oraz kilku praskich radnych, dyskutowało o przyszłości naszej Dzielnicy. Nie zabrakło tak ważnych tematów jak przewlekający się program rewitalizacji, budowa Trasy Świętokrzyskiej i degradacja parku na Michałowie, czy budżet partycypacyjny.


Przy okazji tego ostatniego tematu, dyskutowaliśmy o projekcie stworzenia na Kawęczyńskiej 16 Centrum Integracji Mieszkańców. Mamy nadzieję, że ten właśnie projekt uda się zrealizować ze środków Budżetu Partycypacyjnego, a dzięki centrum w kolejnych latach różne działania integrujące naszych mieszkańców będą realizowane z większą częstotliwością.

KMI

1 komentarz :

Vars pisze...

Jak widać ze zdjęć impreza zorganizowana była przez byłe członkinie Stowarzyszenia Michałów. Milo, że jednak pozostały sympatyczkami naszego
Stowarzyszenia a może tylko niektórych wybranych, naszych członków ...;-) Na pewno, inicjatywy tego typu są cenne.