czwartek, 15 lutego 2018

Hulaj dusza, kamer nie ma...

Kilka tygodni temu na ulicach Szmulek nasiliły się akty wandalizmu z udziałem graficiarzy. Ich ofiarą padły elewacje kilkunastu budynków, w większości odremontowanych. Najbardziej oczywiście żal bazgroł na zabytkowej Kawęczyńskiej 16, która w ubiegłym roku została odnowiona.


Ponieważ bazgroły mają jednego autora i występują również w okolicach skrzyżowania Otwockiej i Kawęczyńskiej, które objęte jest miejskim monitoringiem, wystąpiliśmy do policji z wnioskiem o zabezpieczenie nagrań z kamery. Poniżej treść naszego zawiadomienia:

Szanowni Państwo,

zwracamy się z wnioskiem o zabezpieczenie nagrania z kamery monitoringu miejskiego - punkt na rogu Otwockiej/Kawęczyńskiej - w charakterze dowodu w związku ze zniszczeniem w nocy 15/16 grudnia 2017 r. mienia o znacznej wartości przez graficiarzy - oraz o podjęcie działań mających na celu ustalenie sprawców przestępstwa.

W wyniku działań graficiarzy zostały zniszczone elewacje kilku budynków przy ul. Kawęczyńskiej i Kijowskiej (budynki wspólnot, komunalne oraz administrowane przez RSM Praga), w tym odnowiona elewacja wpisanej do rejestru zabytków kamienicy przy Kawęczyńskiej 16.
Z analizy zniszczeń wynika, że spowodowane są przez te same osoby (o czym świadczą charakterystyczne "tagi"), a cała akcja rozpoczęła się przy stacji transformatorowej w pobliżu wspominanego punktu monitoringu miejskiego.

Warto wspomnieć, że te same osoby (podobieństwo tagów) w kolejnych dniach zniszczyły odnowione elewacje budynków przy Łomżyńskiej 15/25, Wołomińskiej 54 i Grajewskiej 19.

Załączamy linki do fotografii dokumentujących zniszczenia:

Z poważaniem

Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców "Michałów"

Dziś, po kilku ponagleniach otrzymaliśmy odpowiedź, która zwaliła nas z nóg. Zamieszczamy ją w całości:

Dzień dobry, 

w odpowiedzi na pismo dotyczące zabezpieczenia monitoringu miejskiego z kamery znajdującej się na skrzyżowaniu ul. Otwocka/Kawęczyńska uprzejmie informuję, że w Referacie ds. Wykroczeń i Postępowań Administracyjnych KRP Warszawa VI prowadzona była sprawa za l.dz. PR-W-20438/17/AC dotycząca umieszczenia graffiti na budynku Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Kawęczyńska 16

W toku wykonanych czynności ustalono, że w/w kamera jest nieczynna od września 2017 r., kiedy to przeprowadzano prace modernizacyjne monitoringu miejskiego. W związku z tym nie zarejestrowała  zdarzenia. Rozpoznanie posesyjne przeprowadzone przez dzielnicowego również nie pozwoliło na spersonalizowanie sprawców zniszczenia mienia. 

W związku z powyższym czynności w wymienionej sprawie zakończono 08.02.2018 r. wnioskiem o odstąpienie od kierowania wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego, z powodu nie wykrycia sprawcy wykroczenia. 

Pozdrawiam, 
sierż. szt. Paulina Onyszko 
Oficer Prasowy KRP Warszawa VI 

Na pytanie, kiedy planowane jest uruchomienie kamery, przedstawicielka policji odpowiedziała:

Dysponentem kamer jest Zakład Obsługi Systemu Monitoringu. Jak wynika z informacji uzyskanej od pracownika zabezpieczenia technicznego,prowadzona była modernizacja kamer i nadal trwają prace nad usunięciem nieprawidłowości technicznych w kilku punktach. Pracownik w/w firmy nie umiał wskazać, kiedy problem z niesprawną kamerą przy ul. Otwockiej/Kawęczyńskiej będzie rozwiązany. 

Pozdrawiam,
sierż. szt. Paulina Onyszko 

Co to w praktyce oznacza? Ano tylko tyle, że od września ub. roku na słupie wisi tak naprawdę atrapa kamery.Nie dziwi zatem, że służby nie reagują na akty wandalizmu dziejące się w okolicy. Ciekawe ile takich niespodzianek jest jeszcze w naszej dzielnicy :(

Brak komentarzy :