środa, 12 lipca 2017

Śladami budżetu partycypacyjnego na Pradze

Zakończone niedawno głosowanie w 4. edycji budżetu partycypacyjnego (wyniki mają zostać ogłoszone w najbliższy piątek) skłania do refleksji. Choć projektów zgłoszono sporo, miasto wydało sporo środków na promocję idei budżetu partycypacyjnego wśród mieszkańców, do przysłowiowych urn poszło najmniej osób od początku warszawskiej przygody z tą formą podejmowanie decyzji (mówi się o 117 tys. głosujących).

Naszym zdaniem głównym powodem jest tempo realizacji zwycięskich projektów oraz jakoś prac. Postanowiliśmy się przyjrzeć realizacji niektórych zwycięskich projektów z 1. i 2. edycji BP na Pradze Północ. Poniżej krótka fotorelacja.


Zaczynamy od względnie prostego projektu przy Sierakowskiego - stworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych przy szpitalu. Powstało nie bez kłopotów. W pierwotnej wersji nie obniżono np. krawężników. Dopiero po interwencji Krzyśka Michalskiego z naszego stowarzyszenia w Wydziale Infrastruktury zostało to poprawione. Dziś z przejścia korzysta codziennie kilkaset osób.


Rewitalizacja wybiegu dla miśków, czyli jednego z symboli Pragi, to efekt 1. edycji BP. Projekt był w trójce najwyżej ocenionych pomysłów mieszkańców. Roboty wykonano solidnie.


Kolejny, zwycięski projekt z 1. edycji - punkty bezprzewodowego dostępu do internetu, m.in. w parkach i na skwerach. Projekt się sprawdza i wiele osób korzysta z tego rozwiązania na co dzień mimo coraz większej powszechności internetu w telefonach komórkowych.


Stacja Praga, czyli zwycięski projekt z 2. edycji. Miało być centrum aktywności przy Ratuszowej 6. Ostatecznie powstała automatyczna toaleta, z ławką, koszem i stojakiem na rowery. Toalet nigdy za wiele, ale łza się w oku kręci, jeśli spojrzymy na Ratuszową 6, która coraz bardziej niszczeje...


300 drzew dla Pragi - jeden z najlepszych projektów z 2. edycji. Dowód na to, że beneficjentem BP może być niemal każdy mieszkaniec. Szkoda tylko, że część drzew usycha, choć projektodawczyni przewidywała pielęgnację.
Odnawiamy praskie bramy to jeden ze zwycięskich projektów z 2. edycji. Miało zostać odnowionych 5 bram, finalnie udało się odnowić tylko jedną, przy Wileńskiej 13. Ale efekt i tak cieszy.Rekultywacja zieleni przyulicznej na Nowej Pradze to również projekt z 2. edycji. Efekty, zwłaszcza przy Kowieńskiej i Kowelskiej, cieszą wzrok.
Jednym ze zwycięskich projektów rowerowych z 1. edycji był projekt dotyczący rozwoju sieci rowerowej na Nowej Pradze i Pelcowiźnie. Na zdjęciu jego element, tj. kontrapas na 11 Listopada.


Na koniec psi wybieg przy Stalowej 67. Mimo lokalizacji na uboczu, korzysta z tej przestrzeni wielu miłośników czworonogów. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby dzielnica doposażyła obiekt w oświetlenie (było w projekcie uwzględnione).


Powyższe zdjęcia pokazują, że BP ma sens i daje mieszkańcom szansę na zmianę okolicy. Oczywiście nie wszystko wygląda tak różowo. Wciąż czekamy na realizację projektu z 1. edycji (pasy rowerowe na Starej Pradze), 2. (zielone skwery Pragi), czy praktycznie całej 3. Mimo wszystko zachęcamy do korzystania z tej formy wpływania na to co się dzieje w naszym mieście. Warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Brak komentarzy :