środa, 10 sierpnia 2016

Podjazd, który może być przeszkodą - o Ząbkowskiej 23/25

Ząbkowska 23/25 - budynek komunalny z końca lat 90., wchodzący w skład tzw. "Kolonii Ząbkowska". Administruje nim ZGN Praga Północ. Pewnie przechodzicie wzdłuż niego niemal codziennie. My też. 

Niedawno zainteresowała nas rampa, na którą wcześniej nie zwracaliśmy uwagi - po prostu była. Przyjrzeliśmy się jej jednak z bliska i zadajemy otwarte pytanie. Komu służy? Czy ułatwia życie osobom na wózkach? Czy jest potrzebna? Odpowiedź jest miażdżąca. W obecnym kształcie NIE.

Zobaczcie sami.Od strony wjazdu do garażu podziemnego nie da się wjechać na rampę okalającą budynek wózkiem inwalidzkim. Barierą jest kilkunastocentymetrowy krawężnik oraz wysoki schodek przed wejściem do solarium. 

Próbujemy szczęścia dalej. Może uda się wjechać wózkiem do komisariatu Policji?Znów pudło. Skuteczną barierę stanowią schody. Dodatkowo chodnik niebezpiecznie się zwęża, do niewiele ponad metra (płyta chodnikowa ma szerokość 50 cm). To zdecydowanie za wąsko, by dwie osoby idące z naprzeciwka mogły się wyprzedzić. Sami zobaczcie.Jedziemy dalej. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów po wąskim chodniku dojeżdżamy do wjazdu bramowego gdzie... jest pochylnia.
Wjazd bramowy niestety najlepsze lata ma za sobą. Kostka zrobiła się nierówna od wjeżdżających po nim samochodów. Nic to. Wjeżdżamy na podjazd chcąc skorzystać z bocznych drzwi do komisariatu.Okazują się jednak zamknięte. By dostać się do komisariatu trzeba przejechać kolejne metry...I wracamy do punktu wyjścia. Sama rampa wymaga stałej konserwacji, corocznego malowania i usuwania rdzy. Część elementów jest niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci. Wątpliwości budzi również szerokość chodnika w tym miejscu, zwłaszcza jej zgodność z obowiązującymi przepisami
Mamy na to skuteczną receptę. Zwróciliśmy się do ZGN Praga Północ o... rozbiórkę rampy na odcinku od wjazdu bramowego do narożnika budynku i wykonanie podjazdu na wysokości komisariatu. Skorzystają na tym wszyscy - administrator (obniżą się koszty konserwacji), osoby niepełnosprawne, czy rodzice z wózkami dziecięcymi (krótszy dystans do pokonania) oraz piesi, którzy zyskają 1,5 metra chodnika więcej na bardzo newralgicznym odcinku ul. Ząbkowskiej.

Czekamy na reakcję ZGN. Poinformujemy Was o niej.

KMI

Brak komentarzy :