sobota, 13 sierpnia 2016

Kiedy miejskie ciepło popłynie w praskich kamienicach?

Jednym z celów Zintegrowanego Programu Rewitalizacji jest poprawa bilansu cieplnego budynków komunalnych znajdujących się na rewitalizowanym obszarze. Mówiąc wprost chodzi o likwidację indywidualnych, często drogich w eksploatacji i tokstycznych źródeł ciepła (piece opalane węglem, ogrzewanie elektryczne) i ich zastąpienie ciepłem z sieci ciepłowniczej.

Trudno powiedzieć, ile łącznie budynków na Pradze Północ zostanie finalnie podłączonych do CO. Jeszcze pod koniec 2014 r. mówiło się o 219 budynkach (prawie 4100 lokali), jednak wraz z pojawianiem się roszczeń i innymi przeszkodami, głównie natury technicznej, ta liczba ulega zmniejszeniu.Wykonany w sierpniu 2016 r. węzeł cieplny na ul. Siedleckiej

Kolejnym problemem jest realizacja działań w formule PPP, gdzie partnerem dla miasta są VEOLIA Warszawa S.A. (następczyni sprywatyzowanego w 2011 r. Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) oraz PGNiG Termika S.A. 

Proces montażu instalacji CO i podłączenia budynku do sieci jest więc długi i kręty. Często może minąć nawet kilka lat, nim w kaloryferach i rurach popłynie ciepła woda. Przekonują się o tym mieszkańcy budynków, przy ul. Kawęczyńskiej, gdzie instalacje montowano w ubiegłym roku.


Opóźnienia w podłączaniu do CO powodują, że przesuwają się w czasie inne prace na powierzchni - remonty ulic, podwórek, elewacji budynków. Błędne koło. 


Te budynki na Pradze Północ miały zostać połączone do CO w 2015 r. 

Dla wygody naszych czytelników ze Szmulek i Michałowa przejrzeliśmy miejskie zestawienia dotyczące harmonogramu prac przyłączeniowych oraz remontów budynków w ramach ZPR. Czerwonym kolorem oznaczyliśmy adresy z najbliższej okolicy - budynki komunalne, tzw. "100", gdzie jedynym właścicielem jest Miasto st. Warszawa. 


Czy Twoja kamienica jest na liście? Czy masz wiedzę o planowanych pracach?


Podłączeniu do CO mają towarzyszyć prace remontowe wewnątrz i na zewnątrz budynków, a także w ich bliskim otoczeniu. Mamy nadzieję, że projekty będą szerzej konsultowane z samymi mieszkańcami. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie miejskiej dedykowanej programowi rewitalizacji

Warto śledzić działania realizowane w ramach ZPR. Warto również pytać o terminy wykonania poszczególnych prac. My tak robimy i staramy się informować naszych czytelników o tych działaniach.

Jeśli macie jakieś pytania o ZPR i nie chcecie z różnych względów pytać np. Waszych administratorów, piszcie do nas na:

stowarzyszenie.michalow@gmail.com

1 komentarz :

Natalia Wyszogrodzka pisze...

Jakiś czas temu dostaliśmy (mieszkańcy ul.Tarchomińskiej 12) list od Pana Posła Pawła Lisieckiego, że nie mogą podłączyć nas do sieci bo nie mogą dogadać się z właścicielem gruntu w miejscu gdzie przebiega węzeł. Dziś mamy 3listopad2016 i dadal ciepło nie płynie. Za kilka tygodni minie rok jak złożono nam kaloryfery