sobota, 27 września 2014

V Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych już za nami

Od kilku lat staramy się, aby we wrześniu o Michałowie było głośno nie tylko w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu i motoryzacyjnej pasji członków naszego Stowarzyszenia oraz przyjaciół ze Stada Baranów i magazynu "Classic Auto" właśnie w tym miesiącu już po raz piąty z rzędu udało się zorganizować Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych, który łącząc Michałów ze Szmulkami przybliża jego uczestnikom i kibicom historię i koloryt tej części naszego miasta.


Start rajdu tradycyjnie odbywa się spod Bazyliki NSJ na ul. Kawęczyńskiej, natomiast lokalizacja mety zmienia się - w tym roku dzięki wsparciu Konesera i połączeniu sił uczestnicy rajdu finiszowali właśnie na terenie dawnego Monopolu Warszawskiego, dziś zwanego Centrum Praskim "Koneser".

Przed rozpoczęciem rajdu mieszkańcy Michałowa i Szmulek mieli możliwość obfotografowania kilkudziesięciu zabytkowych samochodów zaparkowanych na placu przez Bazyliką NSJ i porozmawiania z ich właścicielami.

O 14.00 pierwsze załogi wystartowały na trasę. W tym roku pierwszy punkt kontrolny znajdował się na terenie najstarszej wciąż działającej fabryki na Pradze, czyli w Avii. Uczestnicy rajdu mieli bezpośrednią okazję, aby poznać szczegółowo działania naszego stowarzyszenia po dotarciu na Targówek Fabryczny - właśnie tam, wśród niskiej historycznej zabudowy, która pewnie zostanie zniszczona po przedłużeniu Trasy Świętokrzyskiej znajdował się "check-point" obsadzony przez dwuosobową reprezentację PSM :). Kolejnym załogom wbijaliśmy pieczątkę potwierdzającą przejazd przez punkt kontrolny, a przy okazji wręczaliśmy ulotki informacyjne i słodkie co nieco.

Obecność przedstawicieli PSM Michałów wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców Targówka, którzy pytali nas o szczegóły dotyczące organizacji rajdu i zasady na podstawie których załogi ze sobą rywalizowały. Z Targówka Fabrycznego do mety droga była długa. W międzyczasie kierowcy zatrzymywali się m.in. przy Wypiekach Kultury, czy na Nieporęckiej. Po zakończeniu rajdu wszystkie załogi zameldowały się w Koneserze, gdzie przez kolejne godziny ich samochody stanowiły jedną z atrakcji dla uczestników święta ulicy Ząbkowskiej.Jeszcze pod wrażeniem V Rajdu oraz Święta Ulicy Ząbkowskiej, które wciąż trwa w chwili pisania tego tekstu, chcemy w tym miejscu zaprosić na Michałów już za rok. Jednocześnie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Rajdu i Święta, firmom i mediom, bez których wsparcia byłoby niezmiernie trudno te inicjatywy zrealizować.

KMI

Brak komentarzy :