piątek, 4 października 2013

Nowa książka o historii warszawskiej Pragi

Jedną z osób, które mogliście spotkać na tegorocznym IV Dniu Michałowa była Pani Alicja Banasik, absolwentka warszawskiej SGGW, od 30 lat mieszkająca na Pradze. 

Pani Alicja jest autorką najnowszej książki dotyczącej historii naszej dzielnicy. Wydana w tym roku "Moja przygoda z poznawaniem dziejów warszawskiej Pragi" może stać się prawdziwym hitem wydawniczym i pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników prawego brzegu. Nie brakuje tam również informacji dotyczących Michałowa i Szmulowizny.Autorka pytana o powód, dla którego napisała książkę właśnie o warszawskiej Pradze odpowiada: 

Po przeczytaniu tego, co dotychczas napisano o Pradze zrodził mi się pomysł aby dzieje Pragi opisać szerzej a jednocześnie bez luk w dziejach różnych okresów – szczególnie tych tragicznych. W dodatku opisać to w miarę przystępnie – dla czytelnika w każdym wieku i każdej profesji. Tytuł "Moja przygoda z poznawaniem dziejów Warszawskiej Pragi" – powinien zachęcić, bo im dalej poszukiwałam stosownych wiadomości to właśnie wciągało jak przygoda.

A tak Pani Alicja zachęca przyszłych czytelników do przeczytania swojej książki:

Był Gród Bródno /starszy niż Stare Miasto/, rozwijały się osady i miasteczka po prawej stronie Wisły, aż Praga Biskupia stała się miastem.

Praga pokazała swoje walory obronne w bitwie ze Szwedami i wiele lat później... z bolszewikami. Przeżyła rzeź Pragi i Olszynkę Grochowską... Była wielkim terenem koszar i magazynów wojskowych w czasie zaborów. Miała swoją konspirację w czasie okupacji niemieckiej i udział w Powstaniu Warszawskim. Była jedyną Stolicą w Europie pod ostrzałem artyleryjskim i tu zapadła decyzja o odbudowie Warszawy i powstał BOS, oraz... pierwsze więzienia nowej władzy.

Był rozwój handlu, przemysłu, kolejnictwa oraz...wielkie klęski powodziowe i wojenne,  ale też więzi międzyludzkie, rodzinne, pomoc socjalna, samoorganizacja mieszkańców. I wybitni, zasłużeni Prażanie. Tu - mimo wieloletnich zaniedbań zachowały się ślady przeszłości i cenne zabytki, które należy chronić.

I o tym jest moja książka, do czytania której zachęcam. Jednocześnie jestem otwarta na uwagi, czy dyskusje a najlepiej – na dalsze, ciekawe wiadomości o naszej Pradze. 


Wszystkie osoby zainteresowane zakupem książki Pani Alicji zachęcamy do kontaktu mailowego z autorką ( alicja.banasik@neostrada.pl ). 

Licząca 300 stron książka (aż 32 strony z kolorowymi ilustracjami) kosztuje 38 zł.

Brak komentarzy :