sobota, 10 października 2015

Rzuć bracie blagie i... spójrz z góry na Pragie

Parafrazując w tytule dzisiejszego wpisu refren popularnej piosenki Tadeusza Stacha i Artura Golda chcemy zachęcić do spojrzenia na naszą piękną Dzielnicę z góry. I to dosłownie.
Można to zrobić na różne sposoby - z samolotu, balonu, przy pomocy małego latającego drona z kamerką. Najprościej jednak wejść na wysoki budynek, patrzeć, podziwiać i fotografować.

Stety, niestety, nasza Praga nie obfituje w "drapacze chmur". Na szczęście! Mamy jednak kilka wysokościowców i punktów obserwacyjnych, na które można mniej lub bardziej legalnie wejść.
Takim punktem w naszej okolicy jest wieża Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. Mimo jej uwzględnienia w pierwotnych planach budowlanych "najpiękniejszego kościoła w Polsce", wieżą możemy się cieszyć stosunkowo krótko, bo niecałe 20 lat. Zresztą zwrot "możemy się cieszyć" należy wziąć w cudzysłów - wieża Bazyliki na co dzień nie jest dostępna dla osób postronnych, w tym turystów, a szkoda. Bo z jej wysokości roztacza się niesamowity widok na kawał Pragi oraz Targówka. Spójrzcie sami.


Na pierwszym planie zazieleniony dziedziniec salezjańskiej inspektorii


Widok na fragment dziedzińca salezjańskiej inspektorii, w tle zabudowania ulicy Siedleckiej i nieparzysta strona ul. Kawęczyńskiej. Po prawej stronie przeznaczony częściowo do wycinki park oraz boisko DOSiR.


Zielono nam, chciałoby się zawołać, parafrazując Agnieszkę Osiecką. Niestety już niedługo będziemy cieszyć się takim widokiem :(. A wszystko w związku z budową Trasy Świętokrzyskiej.


W lewym górnym roku doskonale widoczna sylwetka spichlerza Młyna Michla (ciekawe, czy ten budynek w końcu "ożyje"?), w centrum skąpane w zieleni zabudowania zespołu szkół przy ul. Objazdowej oraz torowisko pętli tramwajowej.


Na pierwszym planie skwer Michała i Marii Radziwiłłów (nazwany tak dzięki staraniom naszego stowarzyszenia), dalej zabudowania "Drucianki" i Wyższa Szkoła Menedżerska. W tle Stadion Narodowy.


Skwer Michała i Marii Radziwiłłów


Piękny widok na zielony plac przez Bazyliką i oś ulicy Kawęczyńskiej. Na dalszym planie bloki osiedla Szmulowizna II, a w tle linia śródmiejskich "drapaczy chmur".


Widok na dawny ogród jordanowski oraz zespół szkół przy ul. Otwockiej. Na białej wieżyczce szkoły też byłby niezły punkt widokowy.


Oprócz bohatera pierwszego planu warto zwrócić uwagę na majaczące w oddali zabudowania Targówka Mieszkaniowego oraz odstający znacznie od sąsiedniej zabudowy żółty blok na Zachariasza.

Wejście na wieżę Bazyliki było możliwe w ramach jednej z wycieczek po Pradze. Szkoda, że to miejsce nie jest dostępne na co dzień dla turystów i mieszkańców. Wieża byłaby z pewnością jednym z ważniejszych punktów zwiedzania Pragi. Nasza parafia mogłaby w tej kwestii brać przykład z innych, choćby Przemyśla i tamtejszej wieży katedralnej.

KMI

Brak komentarzy :