poniedziałek, 28 września 2015

Modelowa rewitalizacja praskiego podwórka? Vol. 3

Kolejne podwórko w naszej okolicy zostało wyremontowane. To druga (i niestety ostatnia w tym roku) dzielnicowa inwestycja infrastrukturalna w przestrzeni Szmulek. Pozostałe prace, obejmujące m.in. montaż instalacji centralnego ogrzewania w wybranych budynkach wykonują podwykonawcy praskiego ZGN.

Opisywany remont dotyczył podwórka przy kamienicy na Radzymińskiej 16. Podwórko położone jest na rogu Radzymińskiej i Folwarcznej (działka nr 87/1 w obrębie 41-40-5).To jedna z najmniejszych inwestycji. W jej ramach miał powstać chodnik przy budynku, ciąg pieszo-jezdny (właściwie wjazd na posesję) oraz miejsca parkingowe z kraty ażurowej. Mimo zaznaczenia zieleni na planie, miałaby ona zostać wykonana wg odrębnego opracowania.Powyżej możecie zobaczyć projekt wykonawczy, a tak wygląda zrealizowana inwestycja.Chodnik przy kamienicy. Wykonawca prac nie zaizolował styku budynku z krawędzią chodnika.Ciąg pieszo-jezdny i parking z kratki ażurowej. Na pierwszym planie ziemia wymieszana z cementem w miejscu, gdzie planowany był trawnik (bylejakość).Od strony ulicy Radzymińskiej brakuje krawężnika. Szkoda, że o jego osadzeniu nie pomyślał inwestor (dzielnica) i wykonawca.
Rozwiązanie nisko kosztowe zastosowano przy śmietnikach. Ustawiono je na fragmencie chodnika (oddalonym jedynie od kamienicy). Szkoda, że projekt nie przewidywał budowy wiaty śmietnikowej z prawdziwego zdarzenia.
Podsumowując, mamy kolejne podwórko przy kamienicy komunalnej, na którym mieszkańcy nie będą już tonąć w błocie, gdy nadejdą deszcze, czy roztopy. To cieszy. Jest to również kolejny remont tak naprawdę na pół gwizdka, bez sensownych konsultacji społecznych i pomysłu, aby praskie podwórko pełniło przynajmniej w minimalnym stopniu funkcję rekreacyjną, a nie tylko służyło za parking.

KMI

Brak komentarzy :