niedziela, 9 czerwca 2013

Co system wyłączył na Szmulkach?

Dziś kończy się na Pradze piąta edycja Święta Wolności - inicjatywy Domu Spotkań z Historią upamiętniającej pierwsze częściowo wolne wybory, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.
Tegoroczna edycja Święta Wolności odbywa się przede wszystkim na Pradze (w "Koneserze" i okolicznych klubach), a jej integralną częścią są spacery po okolicy.
Ścieżka jednej z wycieczek przebiega przez Szmulki, więc postanowiliśmy jako PSM dołączyć do zwiedzających.
Poniżej kilka zdjęć z wycieczki sobotniej (8.06), organizowanej przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski. Jej uczestnicy, przybyli z różnych zakątków Warszawy, mieli okazję się przekonać, jak przemiany ustrojowe w bezlitosny sposób zweryfikowały dalszą przydatność niektórych zakładów przemysłowych tej części Pragi Północ.


Spacer rozpoczął się w dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser", czyli tym miejscu, które dzięki społecznikom i deweloperowi raczej nie podzieli smutnego losu wielu peerelowskich zakładów przemysłowych.


Grupa słucha opowieści o dawnej Szmulowiźnie pod odnowioną figurą Matki Boskiej (róg Korsaka i Ząbkowskiej).


Drewniak z 1901 r. na Kawęczyńskiej 26. Piękne zaskoczenie dla wielu uczestników wycieczki.


Zrujnowany pałacyk Feliksa Świętochowskiego z 1903 r. (Kawęczyńska 37). Nikt nie wie, jaka przyszłość czeka to miejsce.


Spichlerz Młynu Michla na ul. Objazdowej. Przykład degrengolady praskiego przemysłu. Dzięki PSM uczestnicy wycieczki poznali kulisy walki o wpisanie Młyna na listę zabytków oraz plany (niezrealizowane?), jakie były związane z tym miejscem.


Drucianka - kolejny przykład smutnego losu praskich fabryk. A kiedyś w tym zakładzie pracowało blisko 900 osób...


Odnowione fasady budynków fabrycznych Avii - fabryki obrabiarek precyzyjnych. Avia to najdłużej działający zakład przemysłowy w tej części Pragi.


Zakończenie wycieczki pod dawną fabryką Polskiego Przemysłu Gumowego na Otwockiej (zapytajcie rodziców o słynne buty pepegi). Dziś teren "Fabryki Trzciny", która jednak ogranicza swoją działalność na Pradze.

Brak komentarzy :