piątek, 17 maja 2013

10. Noc Muzeów (18 maja 2013 r.)


Już jutro będziemy mogli po raz dziesiąty odwiedzić w jedną szczególną noc wszystkie warszawskie bardziej i mniej znane muzea, galerie, czy centra kultury. Atrakcji nie zabraknie również na Pradze. Poniżej zamieszczamy subiektywny wybór miejsc w bliższej i dalszej okolicy, które warto odwiedzić w tegoroczną Noc Muzeów.

1. Naszą nocną wędrówkę zaczynamy od Galerii Szuflada mieszczącej się na parterze ponad stuletniej kamienicy przy ul. Kawęczyńskiej 4. W Szufladzie będziemy mogli zobaczyć dawną Warszawę i Pragę na wystawie płóciennych fotografii w "sepii". Więcej informacji o Galerii Szuflada znajdziemy tutaj.

2. Kolejnym punktem naszego spaceru będzie dawna Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser". Na jej terenie mieści się sala wystawowa Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie jest obecnie prezentowana bardzo ciekawa wystawa poświęcona praskiemu MDM, czyli osiedlu mieszkaniowemu Praga II. Więcej o wystawie tutaj.

3. Idziemy dalej ulicą Ząbkowską. Po drodze odwiedzamy salon twórczości swobodnej Dada, gdzie nauczymy się m.in. nadawać nowe życie starym meblom, następnie zaglądamy do galerii Klitka, aby zobaczyć wystawę rysunków Anonimowego Rysownika.

4. Pora na słodkie co nieco :). W Noc Muzeów swoje podwoje otwiera fabryka czekolady "Wedel" na Kamionku. Zwiedzanie "Wedla" rozpoczyna się o godzinie 20:00, a goście wpuszczani będą w 20 osobowych grupach. Na zwiedzających czeka m.in. Pracownia Rarytasów, rzut oka na taśmy produkcyjne i słodki poczęstunek.

5. Posileni słodkościami możemy wędrować dalej. Proponujemy odwiedzić warszawskie Muzeum Neonów, mieszczące się w Soho Factory na ul. Mińskiej 25. Zwiedzający będą mogli napawać się widokiem starych neonów reklamowych, które dzięki staraniom pasjonatów odzyskały dawny blask, a także zobaczyć zwycięski projekt neonu ze słoikami, który ma stać się nowym symbolem naszego miasta.

6. Pora wracać na Szmulki. W drodze powrotnej zachęcamy jeszcze do wizyty w siedzibie Stowarzyszenia Pracownie Twórcze Lubelska. Miejmy nadzieję, że przyszłoroczna Noc Muzeów zagości również na historycznym Michałowie. Z pewnością znajdzie się wielu chętnych, aby poznać sekrety pieczenia chleba w Muzeum Chleba, zwiedzić Bazylikę NSJ, najstarszą, nadal działającą praską fabrykę "Avia", czy zabytkową zajezdnię tramwajową.

Brak komentarzy :