sobota, 13 września 2008

Centrum Kultury na Michałowie

zw.com.pl » Warszawa » Praga Północ

Centrum kultury obok Drucianki na Michałowie

Monika Górecka-Czuryłło 12-09-2008, ostatnia aktualizacja 12-09-2008 20:45

2,5 ha terenu w rejonie praskich ulic: Otwockiej, Kawęczyńskiej i Objazdowej, zamkniętego nasypem kolejowym, ma się zmienić w park rekreacji i kultury.

Taką propozycję przedstawi w sobotę podczas konsultacji społecznych architekt Karol Langie. Władze dzielnicy i praskie stowarzyszenia zapraszają mieszkańców na godz. 13 do Wyższej Szkoły Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36.

Michałów to część Szmulowizny, najbardziej zaniedbanego rejonu Pragi-Północ. – Zaletą projektu rewitalizacji istniejącego parku i przylegających do niego poprzemysłowych terenów jest to, że powstał on we współpracy z okolicznymi mieszkańcami – chwali plany burmistrz dzielnicy Jolanta Koczorowska. – To gwarantuje, że teren będzie tętnił życiem i miał lokalnego gospodarza.

Głównym elementem projektu ma być przylegający do wałów kolejowych zrewitalizowany, nieco dziki dzisiaj, park. – Planujemy podzielenie go na dwie części – objaśnia projektant. – Bardziej swobodną – z miejscem do opalania, pikników, zaszycia się z książką i na klasyczną parkową – z uporządkowanymi alejkami, klombami, fontanną. Będą też dwa place zabaw dla dzieci, miejsce dla rolkarzy i do wyprowadzania psów.
Obok parku znajdzie się otwarte boisko. Od strony południowej, gdzie dzisiaj straszy zniszczony monumentalny młyn i resztki zabudowań fabryki tzw. drucianki, zaplanowano centrum kultury. Wewnątrz budynku znajdą się sala widowiskowa, pracownie dla twórców, ale też przedszkole i mediateka. – A wzdłuż ul. Objazdowej i planowanej Trasy Świętokrzyskiej powstanie deptak ze straganami, kawiarenkami, klubami – dodaje Langie.

Kiedy możliwa jest realizacja projektu? Burmistrz Koczorowska mówi, że dużo zależy od tego, czy dzielnica dostanie z miasta obiecywane środki na rewitalizację parku. Można też wystąpić o fundusze unijne. Potrzeba ok. 10 mln zł.

Życie Warszawy

Brak komentarzy :