środa, 23 września 2009

Dni Michalowa 2009

Szczegółowy harmonogram Dni Michałowa

                                                                                                                                           

 

Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”

oraz

Urząd Dzielnicy Praga Północ

zapraszają na pierwsze

„Dni Michałowa” w dniach 25-27 września 2009

 

 

Co jest grane w Michałowie, czyli festyn co się zowie!

 

W Michałowie, czyli pewnie gdzieś daleko? A właśnie nie! Michałów to tradycyjna nazwa wschodniej części Szmulowizny rozciągającej się wokół Bazyliki przy ul. Kawęczyńskiej. Bazylika ufundowana została na początku XX wieku przez Marię z Zawiszów Radziwiłłową żonę księcia Michała Piotra Radziwiła, który zorganizował życie całej okolicy: stawiał ochronki, fundował szpitale. Właśnie od jego imienia pochodzi nazwa „Michałów” W latach 50-ych ziemiański rodowód nie był jednak mile widziany, więc nazwa dzielnicy przestała być używana. Obecnie, pojawiła się okazja by wrócić do tradycji i wpisać ją w dynamicznie zmieniające się oblicze Dzielnicy.

 

Kto dawno nie odwiedzał okolic Bazyliki i pamięta tylko nieodnowiane kamienice z brukowanymi podwórkami, niech przyjdzie podziwiać nowe praskie boisko, zatańczyć w korowodzie, posłuchać praskiej kapeli, spróbować gry w speedmingtona i jazdy na trikke, pojechać zabytkowym autem, spotkać Księcia Michała w (prawie) własnej osobie, rozpoznać zdjęcia okolic. Po raz pierwszy od dziesięcioleci wokół Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego, w tym w parku na Kawęczyńskiej 57/59 i na terenie nowo otwartego boiska przy ul. Objazdowej odbędą się w dniach 25 -27 września 2009 Dni Michałowa. Sygnałem do startu trzydniowej zabawy będzie pierwszy gol świeżo obsadzonego sztuczną trawą boiska przy ulicy Kawęczyńskiej 44. Od 12.00 w piątek 25.09.09 do 21.00 w niedzielę 27 września Michałów świętuje  sportowo i kulturalnie. Co będzie się działo?

 

Na boisku zagrają:

- reprezentacja aktorów vs drużyna dzielnych stróżów prawa z Pragi

- specjaliści od speedmintona (mecz pokazowy)

- wszyscy chętni do wypróbowania nowej nawierzchni i gry w speedmintona

- śmiałkowie, którzy sądzą, że łatwo jest ograć żeńskiego goal-keepera

 

W parku przy Kawęczyńskiej i w Bazylice zagrają:

- Krzysztof Krawczyk (koncert w Bazylice, niedziela 19.30 – 21.00)

- Stasiek Wielanek i jego kapela (koncert w parku sobota 26.09.09 13.00 – 15.00)

- Dzieci i młodzież ze szkół: Gimnazjum nr 32, Szkoła Podstawowa nr 30, LO nr XX (występ w parku, sobota 12.00-13.00 i po15.00)

- Harmonia pod którą prowadzona będzie nauka tańców starowarszwskich, dworskich  i korowód publiczności (sobota 15.30 – 17.00)

 

A oprócz tego:

- Zabawy świata dla dużych, małych i zupełnie malutkich dzieci np. hiszpańskie „skakanie po kocie” (uwga nagrody! piątek 14.30 – 17.30)

- Możliwość spróbowania się w nietypowych sportach: trikke (trójkołowy rower sterowany wychyleniami ciała), speedminton (skrzyżowanie tenisa z badmingtonem), monocykl (jednokołowy rower) sobota 12.00 – 18.00

- Próba stworzenia mapy Michałowa – najciekawsze miejsca wybierają mieszkańcy (uwaga nagrody! sobota  18.30 – 20.00 i niedziela 15.00 – 16.30)

- „Michałów da się lubić”, czyli spotkanie z obcokrajowcami, którzy odwiedzali przez kilka dni Dzielnicę (niedziela 14.00 – 15.00)

- VJski pokaz zdjęć z Michałowa i okolic oraz konkurs na rozpoznawanie własnego podwórka  (uwaga nagrody! niedziela od 18.00) oraz rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród laureatom

- Rodzinny Bardzo Trudny Konkurs przeciągania liny (niedziela  od 15.00 )

- Możliwość obejrzenia a dla szczęśliwców pojeżdżenia zabytkowymi pojazdami (sobota od 14.00  i niedziela od 17.00)

- Loteria prowadzona przez historyczne postaci Michałowa: księcia Michała Piotra Radziwiłła i Marii z Kieżgajłłów-Zawiszów Radziwiłłowa  (niedziela, rozstrzygnięcie )

- Loteria fotelikowa a w nagrodę piłki dla najgorętszych kibiców (niedziela)

 

Wstęp na imprezę jest bezpłatny

 

Dojazd:

tramwaj nr 7 z Centrum przez Most Poniatowskiego i ul. Zieleniecką  do Pętli Kawęczyńska, tramwaj nr 28 z Centrum przez Most Gdański i ul. Targową do Pętli Kawęćzyńska. SKM i Koleje Mazowieckie – dojazd do przystanku Warszawa Wschodnia i następnie sprzed Dworca Wschodniego tramwajami 7 i 28 do Pętli Kawęczyńska.

 

Więcej informacji o innych imprezach organizowanych przez Dzielnicę Praga Północ można znaleźć na stronie: www.praga-pn.waw.pl

 

 

Szczegółowy harmonogram Imprezy

3 komentarze :

Anonimowy pisze...

dziękuję za informację - już zamieściłem na stronie (chodznaprage.pl).

pozdrawiam i do zobaczenia! :-)

Anonimowy pisze...

Mało tradycyjna nazwa -- młodsza i od Szmulowizny, i od Bojnówka, a w dodatku nie tę osobę upamiętnia -- jeśli już, to powinien być "Maryin" albo coś w tym guście...

tomek pisze...

Nie myśmy wymyślali nazwę Michałów - była powszechnie używana przed II wojną. Tramwaj jechał do pętli Michałów, posterunek kolejowy jeszcze do niedawna do 2010 r. nosił nazwę "Michałów". W latach stalinowskich chciano budować tu socrealistyczne osiedle Michałów, Michałów zaznaczany był powszechnie także na PRL-owskich planach. Skąd więc taka ujawniana obecnie przez wielu niechęć do tej nazwy?