niedziela, 28 sierpnia 2016

Spacerem po Szmulkach o rewitalizacji

W sobotnie przedpołudnie prawie 100 osób stawiło się na organizowany przez Muzeum Warszawskiej Pragi i nasze stowarzyszenie w ramach cyklu "Wokół rewitalizacji" spacer po Szmulkach. W roli przewodnika wystąpił członek PSM Michałów, Krzysztof Michalski.


Uczestnicy spaceru z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści o historii tego rejonu Warszawy, ludziach, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat tworzyli potencjał Szmulek - arystokratach, robotnikach tutejszych fabryk, intelektualistach, czy osobach duchownych. 

Przedstawiona została historia budowy Trasy Świętokrzyskiej, nasze zabiegi o ocalenie parku czy dawnego jordanka przy ul. Siedleckiej, przewodnik opowiadał również o pomysłach na Młyn Michla oraz o losie zabudowań "Drucianki". Omawiane były też planowane przez miasto działania rewitalizacyjne związane z przyłączaniem kamienic komunalnych do sieci ciepłowniczej oraz ich kompleksowymi remontami. 

Wycieczkę po około 3 godzinach zakończyliśmy na ul. Grodzieńskiej. Poniżej znajdziecie kilka zdjęć ze spaceru oraz relację filmową.







Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatni taki spacer. O kolejnych inicjatywach będziemy informować na bieżąco na naszym blogu.

niedziela, 21 sierpnia 2016

Praskie balkonowe ogrody

Wakacje pomału zbliżają się do końca, więc najwyższa pora na krótkie podsumowanie tegorocznego sezonu kwiatowego. Cieszymy się, że tradycja zakładania balkonowych i przydomowych ogrodów z każdym rokiem znajduje nowych naśladowców. 

Poniżej krótki przegląd najciekawszych kompozycji z ulic Szmulek.


Fasolowy balkon z ulicy Kawęczyńskiej


Wertykalny ogród na ulicy Kawęczyńskiej


Ciekawa aranżacja z wykorzystaniem krat zabezpieczających balkon bloku spółdzielczego


Ulica Wołomińska


Ulica Wołomińska part 2


Ulica Radzymińska


Ciekawa aranżacja terenu przy wiacie śmietnikowej


Przydomowy ogródek na ul. Jadowskiej


Ulica Jadowska



Ogród kwiatowo-warzywny na Zachariasza


Czy z tej fasoli urośnie drabina do nieba?


Pomidory, pomidory...



Ulica Grajewska


Ulica Grajewska part 2

Dla porównania przypominamy kwiatowe aranżacje z ubiegłego roku - kliknij.

Jeśli zauważyliście w trakcie swoich spacerów po Pradze inne ciekawe przykłady balkonowych i przydomowych ogrodów, prześlijcie nam zdjęcia - umieścimy je w internecie. Piszcie na 

stowarzyszenie.michalow@gmail.com

sobota, 13 sierpnia 2016

Kiedy miejskie ciepło popłynie w praskich kamienicach?

Jednym z celów Zintegrowanego Programu Rewitalizacji jest poprawa bilansu cieplnego budynków komunalnych znajdujących się na rewitalizowanym obszarze. Mówiąc wprost chodzi o likwidację indywidualnych, często drogich w eksploatacji i tokstycznych źródeł ciepła (piece opalane węglem, ogrzewanie elektryczne) i ich zastąpienie ciepłem z sieci ciepłowniczej.

Trudno powiedzieć, ile łącznie budynków na Pradze Północ zostanie finalnie podłączonych do CO. Jeszcze pod koniec 2014 r. mówiło się o 219 budynkach (prawie 4100 lokali), jednak wraz z pojawianiem się roszczeń i innymi przeszkodami, głównie natury technicznej, ta liczba ulega zmniejszeniu.



Wykonany w sierpniu 2016 r. węzeł cieplny na ul. Siedleckiej

Kolejnym problemem jest realizacja działań w formule PPP, gdzie partnerem dla miasta są VEOLIA Warszawa S.A. (następczyni sprywatyzowanego w 2011 r. Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) oraz PGNiG Termika S.A. 

Proces montażu instalacji CO i podłączenia budynku do sieci jest więc długi i kręty. Często może minąć nawet kilka lat, nim w kaloryferach i rurach popłynie ciepła woda. Przekonują się o tym mieszkańcy budynków, przy ul. Kawęczyńskiej, gdzie instalacje montowano w ubiegłym roku.


Opóźnienia w podłączaniu do CO powodują, że przesuwają się w czasie inne prace na powierzchni - remonty ulic, podwórek, elewacji budynków. Błędne koło. 


Te budynki na Pradze Północ miały zostać połączone do CO w 2015 r. 

Dla wygody naszych czytelników ze Szmulek i Michałowa przejrzeliśmy miejskie zestawienia dotyczące harmonogramu prac przyłączeniowych oraz remontów budynków w ramach ZPR. Czerwonym kolorem oznaczyliśmy adresy z najbliższej okolicy - budynki komunalne, tzw. "100", gdzie jedynym właścicielem jest Miasto st. Warszawa. 


Czy Twoja kamienica jest na liście? Czy masz wiedzę o planowanych pracach?


Podłączeniu do CO mają towarzyszyć prace remontowe wewnątrz i na zewnątrz budynków, a także w ich bliskim otoczeniu. Mamy nadzieję, że projekty będą szerzej konsultowane z samymi mieszkańcami. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie miejskiej dedykowanej programowi rewitalizacji

Warto śledzić działania realizowane w ramach ZPR. Warto również pytać o terminy wykonania poszczególnych prac. My tak robimy i staramy się informować naszych czytelników o tych działaniach.

Jeśli macie jakieś pytania o ZPR i nie chcecie z różnych względów pytać np. Waszych administratorów, piszcie do nas na:

stowarzyszenie.michalow@gmail.com

środa, 10 sierpnia 2016

Podjazd, który może być przeszkodą - o Ząbkowskiej 23/25

Ząbkowska 23/25 - budynek komunalny z końca lat 90., wchodzący w skład tzw. "Kolonii Ząbkowska". Administruje nim ZGN Praga Północ. Pewnie przechodzicie wzdłuż niego niemal codziennie. My też. 

Niedawno zainteresowała nas rampa, na którą wcześniej nie zwracaliśmy uwagi - po prostu była. Przyjrzeliśmy się jej jednak z bliska i zadajemy otwarte pytanie. Komu służy? Czy ułatwia życie osobom na wózkach? Czy jest potrzebna? Odpowiedź jest miażdżąca. W obecnym kształcie NIE.

Zobaczcie sami.



Od strony wjazdu do garażu podziemnego nie da się wjechać na rampę okalającą budynek wózkiem inwalidzkim. Barierą jest kilkunastocentymetrowy krawężnik oraz wysoki schodek przed wejściem do solarium. 

Próbujemy szczęścia dalej. Może uda się wjechać wózkiem do komisariatu Policji?



Znów pudło. Skuteczną barierę stanowią schody. Dodatkowo chodnik niebezpiecznie się zwęża, do niewiele ponad metra (płyta chodnikowa ma szerokość 50 cm). To zdecydowanie za wąsko, by dwie osoby idące z naprzeciwka mogły się wyprzedzić. Sami zobaczcie.



Jedziemy dalej. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów po wąskim chodniku dojeżdżamy do wjazdu bramowego gdzie... jest pochylnia.




Wjazd bramowy niestety najlepsze lata ma za sobą. Kostka zrobiła się nierówna od wjeżdżających po nim samochodów. Nic to. Wjeżdżamy na podjazd chcąc skorzystać z bocznych drzwi do komisariatu.



Okazują się jednak zamknięte. By dostać się do komisariatu trzeba przejechać kolejne metry...



I wracamy do punktu wyjścia. Sama rampa wymaga stałej konserwacji, corocznego malowania i usuwania rdzy. Część elementów jest niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci. Wątpliwości budzi również szerokość chodnika w tym miejscu, zwłaszcza jej zgodność z obowiązującymi przepisami




Mamy na to skuteczną receptę. Zwróciliśmy się do ZGN Praga Północ o... rozbiórkę rampy na odcinku od wjazdu bramowego do narożnika budynku i wykonanie podjazdu na wysokości komisariatu. Skorzystają na tym wszyscy - administrator (obniżą się koszty konserwacji), osoby niepełnosprawne, czy rodzice z wózkami dziecięcymi (krótszy dystans do pokonania) oraz piesi, którzy zyskają 1,5 metra chodnika więcej na bardzo newralgicznym odcinku ul. Ząbkowskiej.

Czekamy na reakcję ZGN. Poinformujemy Was o niej.

KMI

środa, 3 sierpnia 2016

Rowerowe i piesze ułatwienia na Pradze

Dzieje się. Po przywróceniu przez Zarząd Dróg Miejskich przejścia dla pieszych przez Al. Solidarności na wysokości ul. Rzeszotarskiej, o które wspólnie z mieszkańcami walczyliśmy przez prawie dwa lata, przyszedł czas na kolejne nowości infrastrukturalne ułatwiające życie wielu prażanom, ale po kolei.


Przystanek na Rzeszotarskiej - oprócz przywrócenia przejścia wnioskowaliśmy o przywrócenie przystanku autobusowego w kierunku Targówka - udało się. Zarząd Transportu Miejskiego przywrócił niedawno przystanek Rzeszotarskiej 02 "na żądanie". Byliśmy tam dziś. Próśb o zatrzymanie autobusu jest naprawdę sporo :) Przystanek obsługuje kilka linii, w tym nocnych.




Kontrapasy i pasy rowerowe - powstały na fragmencie ul. Wileńskiej i po obu stronach ul. Rzeszotarskiej. Dzięki tym rozwiązaniom łatwiej i bezpieczniej włączyć się rowerzystom do ruchu, zwłaszcza poprzez wjazd/zjazd na rowerostradę wzdłuż Solidarności.






Cieszy, że drogowcy pomyśleli o pieszych, pozostawiając do ich dyspozycji sporą powierzchnię chodnika.



Choć pewne rzeczy można było zrobić lepiej, np. wybudować kilka brakujących metrów chodnika na rogu Rzeszotarskiej i Wileńskiej...


To nie wszystko. Kolejne niespodzianki czekają na Targowej, Ratuszowej, czy 11 Listopada. Udało się wreszcie wdrożyć zwycięski projekt zgłoszony przez mieszkankę Pragi, Karolinę Krajewską do budżetu partycypacyjnego 2015 r. - mamy kolejne pasy i kontrapasy rowerowe. Na wdrożeniu projektu zyskali kierowcy - układ drogowy stał się bardziej czytelny i poprawiła się widoczność na skrzyżowaniach. Mamy nadzieję, że dzięki rozbudowie sieci dróg rowerowych jeszcze więcej prażan przesiądzie się na jednoślady - z korzyścią dla zdrowia i dla środowiska naturalnego :) 









Infrastruktura rowerowa to nie tylko drogi i pasy. To również miejsca do parkowania jednośladów. Po naszym wystąpieniu do ZDM na Pradze przybyło kilkadziesiąt stylizowanych stojaków - na Ząbkowskiej, Targowej, Okrzei - pod restauracjami, sklepami, Muzeum, biblioteką, czy stacjami metra. 


Jest dobrze, co nie znaczy, że nie może być lepiej. Chcemy wziąć na tapetę kilka spraw, których poprawienie ułatwi nam wszystkim życie:

1. Poprawę przejścia na tyłach Dw. Wileńskiego, w tym ścieżki z kruszywa...



2. Naprawę przez ZDM chodnika wzdłuż Solidarności na wys. ul. I. Kosmowskiej



3. Rozwiązanie problemu skrzyżowania Szwedzka-Solidarności-Kosmowska


Dziękujemy za stałe wsparcie działającym na Pradze organizacjom pozarządowym, szczególnie Zielonemu Mazowszu, a także tysiącom mieszkańców, którzy głosowali na projekty poprawiające przestrzeń wspólną w kolejnych edycjach budżetu partycypacyjnego.