poniedziałek, 6 stycznia 2020

Podsumowanie 2019 roku

Tradycyjnie z początkiem nowego roku kalendarzowego na naszym blogu przychodzi pora na podsumowanie najważniejszych spraw, które realizowaliśmy w roku minionym. Zatem tradycji musi stać się zadość i pora na podsumowanie.

Zieleń

Mijający rok zakończył się nadaniem biegu kilku sprawom związanym z zielenią na naszym terenie. To m.in. wybór wykonawcy modernizacji Parku Michałowskiego (aktywnie uczestniczyliśmy w konsultacjach społecznych, a także przygotowywaliśmy, a konkretnie Krzysztof, treść modułów informacyjnych o zabytkach okolicy, które to moduły staną w parku). Prace planowane są na 2020 r.
Ponadto zakończył się konkurs na stworzenie tzw. zielonego placu przy Łomżyńskiej, a szerzej zagospodarowanie ulicy Łomżyńskiej i fragmentu Jadowskiej. Liczymy, że i realizacja zwycięskiego projektu nastąpi w bieżącym roku.
Z mniejszych zmian wskazać można nasadzenia kilkunastu drzew, w tym w miejscach, które zgłaszaliśmy (Otwocka, Siedlecka). Wciąż natomiast czekamy na realizację zwycięskiego projektu z Budżetu Partycypacyjnego "Zielona Radzymińska". Mamy nadzieję, że Zarząd Zieleni wdroży go w bieżącym roku.

Dom Sąsiedzki

Od stycznia do czerwca znów prowadziliśmy Dom Sąsiedzki przy Łochowskiej. W tym czasie wydarzyło się tam kilkaset wydarzeń, od warsztatów dla kilku- czy kilkunastu osób, po piknik na Dzień Sąsiada z udziałem kilkuset osób. 
Od końca czerwca DS jest zamknięty i wciąż trwa procedura wyboru nowego operatora na lata 2020-2021. Dwukrotnie komisja konkursowa wybierała na tego operatora nasze stowarzyszenie. Czekamy na finalne decyzje, zwłaszcza, że mieszkańcy bardzo przyzwyczaili się do tego miejsca i możliwości działań, jakie oferowało. To wreszcie jeden z kluczowych narzędzi rewitalizacji społecznej na naszym obszarze.

Rewitalizacja

Rok 2019 był kolejnym rokiem działań rewitalizacyjnych po stronie miasta. Efekty są zauważalne. Łochowska jest cała w budowie, na Łomżyńską 20 wprowadzili się pierwsi lokatorzy (powstał tam budynek TBS), ostatnie kamienice komunalne przy Kawęczyńskiej tuż przed świętami podłączono do sieci ciepłowniczej. Mamy nadzieję, że w bieżącym roku prace ulegną przyspieszeniu, a wraz z remontem kamienic nastąpi odnowienie ulic i podwórek.

Zabytki

Tutaj niestety dobrze nie jest. Dworek przy Radzymińskiej 49 straszy częściowo rozebrany, coraz gorzej prezentują się zabudowania "Drucianki", nie rozpoczęły się również prace w spichlerzu Michla. Wciąż, mimo naszych apeli, projektu do budżetu obywatelskiego i działań medialnych, nie możemy się też doczekać remontu drewnianej oficyny Burkego. Oby 2020 r. przyniósł zmiany w tym obszarze. Z mikrodziałań, ale zauważalnych, wymienimy odnowienie przez nasze stowarzyszenie zniszczonej kapliczki przy ul. Zachariasza.

Integracja mieszkańców

Poza działalnością Domu Sąsiedzkiego zrealizowaliśmy szereg projektów integrujących mieszkańców i odkrywających potencjał okolicy. To m.in. gra miejska "Skarby Szmulek i Michałowa", 8. Rajd Praski, wigilia sąsiedzka, warsztaty dziergania (i projekt kolorowych ławek), czy warsztaty skrzatowe :) 

Mamy nadzieję na kontynuację tych działań i na nowe projekty w 2020 r.

Walka z wandalizmem

Nagłaśnialiśmy sprawę bazgrołów pojawiających się regularnie w okolicy. W październiku, wraz ze stowarzyszeniem "Porozumienie dla Pragi" przeprowadziliśmy akcję usuwania aktów wandalizmu z przestrzeni ulicy Kawęczyńskiej. Jest teraz lepiej!

Zmiany zmiany zmiany

Mijający rok przyniósł szereg innych zmian. W styczniu pożegnaliśmy pracownię krawiecką Józefa Oliwińskiego, taty jednej z naszych członkiń, który zmarł pod koniec 2018 r. W ciągu roku w okolicy pojawiła się natomiast nowa przestrzeń kreatywna przy ul. Grajewskiej, a także kwiaciarnia przy Otwockiej. Ciekawi jesteśmy co przyniesie ten rok.

W 2020 r. życzymy wszelkiej pomyślności naszym członkom, sympatykom i wszystkim mieszkańcom. Zachęcamy jednocześnie do wyjścia z domów i włączenia się w różne działania :)

Brak komentarzy :