niedziela, 13 maja 2018

Sobota pasjonujących rozmów o parku

Prawie cały wczorajszy dzień spędziliśmy w parku Michałowskim. Dzięki konsultacjom społecznym dotyczącym odnowienia tej przestrzeni mieszkańcy mają wreszcie szansę wyrazić swoje potrzeby i pragnienia dotyczącego tego miejsca. 

Szkoda, że takiej refleksji ze strony decydentów brakowało przy okazji budowy Trasy Świętokrzyskiej bo można było ocalić całość parku, niemniej decyzja o obecnych konsultacjach jest wynikiem refleksji, że w tej części Pragi istnieje silna wspólnota mieszkańców, której zdania warto słuchać.

I sobotnie spotkanie potwierdziło te przeczucia. Do parku przyszli ludzi w różnym wieku i z różnymi potrzebami: seniorzy, rodziny z małymi dziećmi, miłośnicy psów. Każdy dzielił się refleksjami nt. parku i dodatkowych potrzeb w tym miejscu.


Podczas całego dnia okazję do zaprezentowania swoich działań miały działające po sąsiedzku inicjatywy: kluby piłkarskie AKS ZŁY i UKS Błyskawica, siłownia "Papaj Gym".

Nie zabrakło stoiska naszego stowarzyszenia, na którym wszyscy chętni mogli dowiedzieć się o naszych działaniach i różnych sprawach dziejących się w okolicy. O tych kwestiach opowiadali m.in. Tomek Peszke i Krzysiek Michalski.
Na stoisku szczególnie serdecznie witaliśmy mieszkańców, którzy przyszli ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Na każdego czekały woreczki na psie kupki, smakołyki oraz akt deklaracji "Sprzątam po swoim pupilu" :)
Chętni mogli również uczestniczyć w spacerze z ornitologiem, który opowiadał o ptakach żyjących w parku i jego okolicy, m.in. o pustułkach gniazdujących w spichlerzu Michla.


Oczywiście najważniejsze były dwa spacery terenowe z architektami krajobrazu, którzy mają na nowo "wymyślić" park. Wyniki ich prac (do których wciąż będzie można składać uwagi) poznamy pod koniec maja.


Last but not least. Cieszy fakt, że na konsultacje przybyli decydenci z miasta i dzielnicy. Wiceprezydent Olszewski zachwalał m.in. walory "warszawskiej kranówki", którą dla spragnionych dostarczyło MPWiK.Z kolei burmistrz Zabłocki przybył na miejsce miejskim rowerem, pokazując, że właśnie w ten sposób najszybciej można podróżować po naszej dzielnicy :)


Dziękujemy wszystkim organizatorom i współorganizatorom sobotniego spotkania: Fundacji Pole Dialogu (realizator konsultacji), Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta, Urzędowi Dzielnicy Praga Północ, ZGN, DOSiR, AKS ZŁY, UKS Błyskawica, Papaj Gym, Pawłowi Koźniewskiemu i wielu innym.

No i oczywiście wszystkim mieszkańcom. To wszystko dla Was :)

Ps. dziś do północy można jeszcze wysyłać wstępne propozycje ew. zmian. Zachęcamy do udziału w konsultacjach: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/jak-odmienic-park-michalowski

Brak komentarzy :