wtorek, 28 września 2010

Nierzetelnie o Młynie w ŻW

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy artykuł "Stary młyn zakręci Trasą Świętokrzyską" z 27 września br. w internetowym ŻW na temat Trasy Świętokrzyskiej i Młyna, choć nierzetelność dziennikarzy wcale już ostatnio nie dziwi.

Artykuł: http://www.zw.com.pl/artykul/518273_Stary_mlyn_zakreci_Trasa_Swietokrzyska.html

Autor - mag, nat (???) - nie zadał sobie najwidoczniej trudu, aby zajrzeć do opisywanego przez siebie projektu. Nie zadał też sobie trudu, aby poznać całą sprawę, która ciągnie się już od 2008 r.

Spójrzmy:
1."Przedłużenie Trasy Mostu Świętokrzyskiego to jedna z bardziej potrzebnych inwestycji po prawej stronie Wisły."
- otóż nie do końca. Znacznie bardziej potrzebną inwestycją jest budowa obwodnicy śródmiejskiej, która poprzez skierowanie ruchu międzydzielnicowego i tranzytowego po obwodzie Centrum, a nie do i przez Centrum, pozwoli realnie zmniejszyć zatłoczenie ruchem samochodowym Pragi Północ, a według założeń Programu Ochrony Powietrza i Strategii Ochrony Środowiska m.s.t. Warszawy ruch ten powinien zostać ograniczony o 70%.

2. "Planowana trasa zaczyna się od nowej obwodnicy śródmiejskiej"
- otóż nie, gdyż obwodnica ta nie istnieje, a prace rozpoczną się (może) po 2014 r., zapraszamy do zapoznania się z Wieloletnim Programem Inwestycyjnym miasta.

3. Podpis do obrazka głosi: "Trasa Świętokrzyska ma ułatwić dojazd do centrum miasta mieszkańcom Pragi, Targówka i Ząbek. Dwa pasy w jedną stronę i nowa linia tramwajowa przekierują część ruchu na most Świętokrzyski."
- czy autor widział projekt? I czy zauważył tam projekt linii tramwajowej? Jest tylko rezerwa pod niego. Sam tramwaj planowany (może) na po 2014 r., bo fundusze poszły na metro.

4. "Najistotniejszym celem trasy będzie odciążenie zakorkowanej ul. Targowej. – Łatwiej będzie się jeździło ul. 11 Listopada i al. Solidarności. Znacznie skróci się także czas dojazdu do centrum miasta – mówi Marta Zawiła-Piłat, rzecznik Pragi-Północ."
- stwierdzenie Pani Rzecznik również dziwi, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że zrealizowanie Trasy nasili, a nie ograniczy ruch samochodowy na ul. Targowej. Po pierwsze w przypadku nowych dróg działa tzw mechanizm ruchu wzbudzonego - nowe ulice w centrum zachęcają ludzi do korzystania z samochodów, zamiast korzystania z komunikacji miejskiej, po drugie Trasa w proponowanym wariancie realizacji tylko odcinka "Zabraniecka - Dw. Wschodni", będzie się kończyć na ul. Targowej. Samochody będą więc musiały w nią wjechać.

Ponadto, inwestycje drogowe należy projektować w centrum miasta z poszanowaniem istniejącej tkanki miejskiej, w szczególności bezcennych w tym obszarze z punktu widzenia atrakcyjności miasta terenów zielonych i obiektów zabytkowych. Jak to się dzieje w przypadku projektu Trasy może zobaczyć każdy oglądając plany miejskich drogowców - Trasa biegnie przez zagospodarowany park przy ul. Kawęczyńskiej, obiekty Młyna Michla, tuż obok kompleksu sportowego boisk przy ul Kawęczyńskiej, zabytkowych obiektów Drucianki przy ul. Objazdowej i terenów szkolnych, dalej przez tereny zielone ogródków działkowych. A tuż obok ciągną się hektary nieużytków.

Czy my jako mieszkańcy Pragi Północ mamy takie projekty popierać? Przypominamy również, że Rada Dzielnicy Praga Północ wyraziła się negatywnie o takim przebiegu Trasy.

Od 2008 r. staramy się o korektę przebiegu Trasy. Jednak mimo negatywnego stanowiska Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Rady Dzielnicy Praga Północ, komisji dialogu społecznego, dziesiątków artykułów w prasie, pism, apeli, stanowisk stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego i ochroną przyrody – inwestor – czyli Miasto Stołeczne Warszawa reprezentowane przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych forsuje za wszelką cenę projekt przebiegu Trasy, który łączy się z koniecznością wyburzania obiektów zabytkowych oraz ze zniszczeniem jednego z dwóch terenów parkowych na Pradze Północ.

poniedziałek, 27 września 2010

koncerty w Cafe SKENE na zakończenie Dnia Michałowa

Na zakończenie Dnia Michałowa i Szmulowizny w CAFE SKENE na Łochowskiej 31 wysłuchaliśmy dwóch świetnych koncertów.
Najpierw "SEN o Warszawie" śnili na saksofonie i gitarze bracia Wojtek i Piotrek Czubin. Potem piosenkami Bułata Okudżawy, Edwarda Stachury, Marka Grechuty wzruszali nas Aleksander Trąbczyński i Zbigniew Wegehaupt. Takie chwile pamięta się długo. 
 


niedziela, 26 września 2010

Dzień Michałowa i Szmulowizny 25.09.2010

W sobotę 25 września spotkaliśmy się na obchodach Dnia Michałowa i Szmulowizny, organizowanych przez nasze stowarzyszenie i Dzielnicę Praga Północ. W ramach akcji "sąsiedzi sąsiadom" upiekliśmy domowe ciasta, którymi częstowaliśmy sąsiadów za symboliczną złotowkę na działalność PSM "MICHAŁÓW".Zebraliśmy 126 zł za 126 kawałków pysznych ciast :))). W słonecznej aurze przygrywała praska kapela, dzieciaki szalały na zjeżdżalniach i paradowały z fantazyjnie pomalowanymi twarzami. U wszystkich odwiedzających festyn gościł nieczęsto tu widywany na codzień uśmiech. I o to właśnie chodziło !!!
 
 
 
         

wtorek, 21 września 2010

Dzień Michałowa i Szmulowizny 25.09.2010



W sobotę 25 września zapraszamy wspólnie z władzami Dzielnicy Praga Północ na festyn i  ciekawe wydarzenia artystyczne z okazji Dnia Michałowa i Szmulowizny. W atmosferze lokalnego święta, w okolicy pięknej Bazyliki przy ulicy Kawęczyńskiej  spotkają się młodsi i starsi, Prażanie i goście z całej Warszawy.
Po wspólnym spotkaniu na świeżym powietrzu  zapraszamy wszystkich na pokazy filmowe i koncerty w pełnej niepowtarzalnego, praskiego klimatu kawiarni artystycznej CAFE SKENE przy ul. Łochowskiej 31.   
W programie obchodów Dnia Michałowa i Szmulowizny planujemy między innymi:
Atrakcje dla dzieci i młodzieży:  

godz. 12:00 – 17:00 teren boisk szkolnych
LO przy ul. Objazdowej 3
 
Koncerty plenerowe 
godz. 14:00 - 17:00
skwer za pętlą tramwajową
przy ul. Kawęczyńskiej
m.in. zespoły:
"KAPELA PRASKA"
"ŚWIT ŻYWYCH MUZYKÓW"
 
Kramiki  z atrakcjami dla młodszych i starszych:
ul. Otwocka /Kawęczyńska
godz. 12.00 – 18.00  
 
Wydarzenia artystyczne w CAFE SKENE ul. Łochowska 31
projekcje filmowe:
godz. 15.00 - 20.00
"CHOPIN. PRAGNIENIE MIŁOŚCI"
"MŁODOŚĆ CHOPINA"
 
koncerty:
godz. 20.00 - 22.00
„SEN o WARSZAWIE”  
Wojciech Czubin - saksofon
Piotr Czubin - gitara
godz. 22.00 - 24.00
„BĘDZIESZ MOJA PANIĄ…”
Aleksander Trąbczyński  –  śpiew , gitara 
Zbigniew Wegehaupt  –  kontrabas
 
 
 
 
 
 
 

poniedziałek, 20 września 2010

Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych Szmulowizna - Michałów

W sobotę 18-tego września miłośnicy zabytkowych pojazdów mogli podziwiać na na naszych ulicach prawdziwe motoryzacyjne klejnoty.
Jedni zachwycali się urodą sylwetki i detali Volvo lub Mercedesa, innym sentymentalna łezka kręciła się w oku na widok swojskiego Trabanta i Syrenki. W rajdzie wystartowały 44 zabytkowe pojazdy. Na najlepszych na mecie czekały gratulacje i nagrody ufundowane przez Dzielnicę Praga Północ, ks. Proboszcza Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego i nasze stowarzyszenie. 
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rajdu serdecznie dziękujemy.
Szczególne podziękowania kierujemy do ks. Proboszcza Bazyliki NSJ, władz Dzielnicy Praga Północ oraz pasjonatów ze stadobaranow.pl.   
Więcej informacji o rajdzie na: http://www.stadobaranow.pl/?p=14338       

uprawomocnienie wpisu Młyna Michla wraz z otoczeniem do rejestru zabytków

Wygląda na to, że wygraliśmy batalię z Miastem Stołecznym Warszawa o wpisanie Młyna Michla wraz z otoczeniem do rejestru zabytków. Dziękujemy wszystkim organizacjom społecznym, które nas wsparły, podpisując petycje w tej sprawie do Prezydent m.st. Warszawy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teraz czas na wystąpienie do właściciela  - czyli Miasta Stołecznego Warszawy o odpowiednie zabezpieczenie niszczejącego i ciągle dewastowanego budynku spichlerza.
 
 

środa, 15 września 2010

"Drucianka" w rejestrze zabytków

Odnieśliśmy kolejny drobny sukces. Także dzięki naszym staraniom Wojewódzka Konserwator Zabytków podjęła decyzję o wpisaniu zabudowań pofabrycznych "Drucianki" do rejestru zabytków:http://www.mwkz.pl/archiwum-aktualnosci-lista/428-fabryka-drucianka-w-rejestrze-zabytkow .
To pierwszy krok do uratowania tych pięknych budynków przed dalszą dewastacją i zniszczeniem.

sobota, 11 września 2010

Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych "Szmulowizna - Michałów"



Już 18 września między godz. 10.00 a 12.00 na ulicach warszawskiej Szmulowizny i Michałowa odbędzie się Praski Rajd Pojazdów Zabytkowych.








Pomysł zorganizowania rajdu zrodził się w Praskim Stowarzyszeniu Mieszkańców "Michałów" po tym jak współorganizowany z Automobilklubem Polski zeszłoroczny XXXII Warszawski Rajd Pojazdów Zabytkowych okazał się sukcesem a piękna Bazylika NSJ - jedną z jego głównych atrakcji.

Ideą tegorocznego rajdu jest promocja naszej okolicy przez pojazdy zabytkowe, które są idealnym dopełnieniem kolorytu warszawskiej Pragi, jej zabytkowych ulic i budynków. Niezwykłe auta w ruchu, czyli używane zgodnie z przeznaczeniem, dodają życia ulicom i budzą pozytywne emocje, szczególnie wśród praskich dzieciaków.

Start rajdu odbędzie się o godzinie 10.00 spod klimatycznej kawiarni "Stara Praga" przy ul. Targowej 18 (dojazd od ul. A. Mackiewicza). Auta w kilkuminutowych odstępach wyruszą na ulice Pragi. Po drodze załogi rozwiązując zagadki nawigacyjne będą zwiedzać Szmulowiznę i Michałów.

Po zakończeniu Rajdu ok. godz. 12.00 auta zabytkowe będą prezentowane pod Bazyliką NSJ przy ul. Kawęczyńskiej. Zachęcamy do oglądania i fotografowania pojazdów, których na co dzień nie spotykamy już na naszych ulicach. Rajd zakończy się wręczeniem nagród i dyplomów.

Rajd pod patronatem Pani Jolanty Koczorowskiej, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy.