O działaniach na rzecz poprawy jakości życia i wizerunku dzielnicy Praga Płn. w Warszawie
The Michałów Society of Praga Północ District in Warsaw
Пражское Объединение Жителей "МИХАИЛОВ"
Strony
▼
wtorek, 30 grudnia 2008
jak ja tu lubie wracac po calym dniu
czuje, ze od razu odpoczywam
jakas taka spokojna cisza mnie wita, mimo zimy wiem, ze juz niedlugo zrobi sie zielono
a w miedzyczasie mozna zajsc to tu to tam, pogadac z sasiadem, kierowniczką sklepu
no i pozdrawiam Panie dozorczynie i Panią Halinkę i Panią Anię no i wogóle
wiem, że mam jakiś tam wpływ na ten nasz Michałów i wiem, że robi tu się z dnia na dzień inaczej, lepiej już jest, chodzi o to, że inaczej - tak bardziej swojsko
odżywa samoświadomość tego miejsca i odrastają dawne poprzerywane więzi
zaczynamy dbać o Nasze Wspólne
czuje, ze moglbym sie tu zestarzec - to chyba dobrze nie?
Wystąpią: Concerto Avenna pod kier. Andrzeja Mysińskiego Chór Musica Sacra pod kierownictwem Pawła Łukaszewskiego Iwona Hossa - sopran Bożena Harasimowicz - sopran Urszula Kryger – mezzosopran Jacek Laszczkowski - tenor Rafał Siwek – bas
W programie: Johann Sebastian Bach - Magnificat (BWV 243), III Suita Orkiestrowa D-dur BWV 1068
Rada Dzielnicy jednoglośnie poparła stanowisko PSM Michałów co do korekty przebiegu trasy. Sądzimy, że to dopiero początek batalii gdyż ZMiD ma swoje plany od Ratusza i będzie forsował swoje wizje.
na łamach co prawda prasy mocno niszowej, ale zawsze...
na 23 stronie najnowszego wydania magazynu prawdziwych samochodów Classicauto (www.classicauto.pl) w artykule pt.: "Praski Festiwal" możemy przeczytać jedno zdanie O NAS:
"Próbe zręcznościową przy użyciu noża, którym należało zagrać z miejscowym w pikuty przygotowało Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców "Michałów" kultywujące tradycje starej Pragi."
A cały artykuł dotyczy II Festiwalu Nitów i Korozji, który, nie dość, że w pewnym stopniu Stowarzyszenie współorganizowało to na dodatek wystawiło załogę, która na zabytkowym aucie marki Mazda rajd ukończyła.
Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęcie z urzędu procedury
wpisania Młyna Michla do rejestru zabytków. Pismo dostępne w dokumentach
Przygotowaliśmy także projekt rewitalizacji okolicznego terenu wraz z budynkami młyna na cele rekreacyjno-kulturalne. Niestety budynki Młyna pozostawione bez żadnego nadzoru są dewastowane w zastraszającym tempie. Aktualny stan można obejrzeć na zdjęciach w galerii.
Udostępniamy również projekt adaptacji Młyna, który jest integralną częścią większego projektu rewitalizacyjnego Michałowa i Szmulowizny.
Stado Baranów zaprasza wszystkich entuzjastów głupiej motoryzacji na II Festiwal Nitów i Korozji czyli niepoważny rajd pojazdów zabytkowych po ulicach Warszawy. Impreza odbędzie się w sobotę 11 października. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć stolicę z nieco innej, nieznanej strony. Stare kamienice i zakłady produkcyjne, brukowane ulice, ciemne zaułki, szemrane okolice. Organizatorzy gwarantują mnóstwo poczucia humoru i zaskakujących oraz złośliwych zadań oraz nagrody za najlepszą korozje, nity itp. W imprezie mogą wystąpić również samochody nie posiadające korozji, ale niestety nie mają szans w konkursie elegancji..."
jak to wyglądało w najbardziej szemranym, właśnie odkrywanym skrawku Michałowa:
Wspólnoty otrzymały zaproszenie z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Delegatury w Dzielnicy Praga Polnoc. Ponizej przekazuje tekst zaproszenia:
-----------------------------------
Zwracam sie z prosba o przyjecie zaproszenia na spotkanie w dniu 14.10.2008 r. (wtorek) o godz. 16.30 w Zespole Szkol nr 45 przy ul. Jagiellonskiej 7 w Warszawie.
Tematem zebrania beda sprawy z zakresu bezpieczenstwa i porzadku publicznego (program "Bezpieczne Osiedle") na terenie osiedli "Stara Praga" i "Szmulowizna" z rejonu dzialania Administracji Obslugi Mieszkancow Nr 2 i 3 ZGN w Dzielnicy Praga Polnoc.
W spotkaniu przewiduje sie udzial przedstawicieli Zarzadu Dzielnicy Praga Polnoc, zarzadcow nieruchomosci, Komendy Rejonowej Policji Warszawa-VI, Oddzialu Terenowego Strazy Miejskiej oraz Delegatury Biura bezpieczenstwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Praga Polnoc.
Podpisal: Naczelnik Delegatury BBiZK - p. Grzegorz Kłos
----------
i to z inicjatywy dzielnicy/urzędów... dobrze to wróży projektowi monitoringu miejskiego o którego właśnie występujemy
ps. 986 czynne całą dobę - dzwoń jeśli coś Ci się wydaje, że nie powinno mieć miejsca
przyjeżdżają, odnotowują i potem są dalsze efekty tych działań
trochę pracy u podstaw i Nasza Dzielnica ma szansę stać się oazą spokoju do której jeszcze chętniej będzie się wracało po wieczornym spacerze, może również więcej knajpek się otworzy
w zeszłym tygodniu otworzyła się Cafe SKENE - knajpka na Łochowskiej 31 (polecamy!) a jutro o 11 rozpoczyna działalność spożywczak z bardziej prawdziwego zdarzenia "U Anki"
remont elewacji przy Łochowskiej/Otwockiej trwa a pod koniec roku Fabryka "Avia" też przy Łochowskiej startuje z konkretną budową - na razie trwa wyburzanie
a i jedna kamienica Łochowska/Zachariasza wróciła do właścicieli - ta gdzie sklepy
zasłyszane na Łochowskiej wieczorem: "Ty no ale tego budynku to jak ostatni raz byłem u Ciebie to nie było... o i tego też"
W miejsce dawnego Bistro Bar na Łochowskiej właśnie powstaje nowa Cafe SKENE. Trwaja ostatnie porządki i otwarcie spodziewane w tym sezonie kawiarnianym czyli na jesieni. Przez kilka dobrych lat obiekt był zamknięty. Jak tylko się otworzy na pewno odwiedzimy i opiszemy wrażenia i zrobimy dokładniejsze fotki. Adres Łochowska 31. Thx Sylwik za fotki. ps okazało się że obiekt działa w najlepsze już od miesiąca - polecamy!
Uwielbiam takie zapomniane miejsca przepełnione pasją... Może ktoś byłby jeszcze chętny to byśmy odwiedzili grupą mało popularne ale tu nasze miejscowe Muzeum Piekarstwa na ulicy Jadowskiej?
W ogóle z pieczywem na Michałowie i Szmulkach to nie ma żadnego problemu choć część towaru jest dowożona z piekarni na Lubelskiej a i niedaleko jest też piekarnia na Nowej Pradze przy Szwedzkiej.
Idziemy w kierunku oficjalnych konsultacji społecznych.
Skoro może być jedynie płytki tunel/wykop jak sugerują na forum SISKOM to chociaż z taka solidna ściana z jednej strony by dzięki temu mogło powstać coś w rodzaju amfiteatru albo ścianki wspinaczkowej czy coś podobnego.
Pytanie jest takie: ile kosztuje tunel w obecnej wersji, a ile kosztuje dodatkowe jego przemodelowanie?
Dowiemy się jak zwykle po odpowiedzi na pismo bo na razie nikt nie chce z nami rozmawiać.
Wygląda na to, że władze dzielnicy chcą zrezygnować z rewitalizacji Parku i wpakować kasę w budowę trasy - a przecież w interesie żadnej dzielnicy jest to by była dzielnicą tranzytową?
Niech koordynator ds. rewitalizacji p. Książyk nie mówi o kosztach - w takim razie lepiej w ogóle zaniechać tej trasy i już. Nie słychać było nic pozytywnego do naszych postulatów a to znaczy, że "dzielnica" przyszła do nas ze swoją wersją i nie chce w ogóle nikogo słuchać. Zresztą nie było nikogo kompetentnego - ale miejmy nadzieje, że temat dopiero się rozkręca.
Jak nie to pytamy się wprost - po co była ta cała szopka?
2,5 ha terenu w rejonie praskich ulic: Otwockiej, Kawęczyńskiej i Objazdowej, zamkniętego nasypem kolejowym, ma się zmienić w park rekreacji i kultury.
Taką propozycję przedstawi w sobotę podczas konsultacji społecznych architekt Karol Langie. Władze dzielnicy i praskie stowarzyszenia zapraszają mieszkańców na godz. 13 do Wyższej Szkoły Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej 36.
Michałów to część Szmulowizny, najbardziej zaniedbanego rejonu Pragi-Północ. – Zaletą projektu rewitalizacji istniejącego parku i przylegających do niego poprzemysłowych terenów jest to, że powstał on we współpracy z okolicznymi mieszkańcami – chwali plany burmistrz dzielnicy Jolanta Koczorowska. – To gwarantuje, że teren będzie tętnił życiem i miał lokalnego gospodarza.
Głównym elementem projektu ma być przylegający do wałów kolejowych zrewitalizowany, nieco dziki dzisiaj, park. – Planujemy podzielenie go na dwie części – objaśnia projektant. – Bardziej swobodną – z miejscem do opalania, pikników, zaszycia się z książką i na klasyczną parkową – z uporządkowanymi alejkami, klombami, fontanną. Będą też dwa place zabaw dla dzieci, miejsce dla rolkarzy i do wyprowadzania psów.
Obok parku znajdzie się otwarte boisko. Od strony południowej, gdzie dzisiaj straszy zniszczony monumentalny młyn i resztki zabudowań fabryki tzw. drucianki, zaplanowano centrum kultury. Wewnątrz budynku znajdą się sala widowiskowa, pracownie dla twórców, ale też przedszkole i mediateka. – A wzdłuż ul. Objazdowej i planowanej Trasy Świętokrzyskiej powstanie deptak ze straganami, kawiarenkami, klubami – dodaje Langie.
Kiedy możliwa jest realizacja projektu? Burmistrz Koczorowska mówi, że dużo zależy od tego, czy dzielnica dostanie z miasta obiecywane środki na rewitalizację parku. Można też wystąpić o fundusze unijne. Potrzeba ok. 10 mln zł.
TVP3 puscila dziś jako newsa informację o przebiegu Trasy Świętokrzyskiej na Michałowie a Polska Times ukonczyła reportaż o młodych gniewnych Prażanach, którzy odkrywają jej uroki na nowo
powoli wychodzimy na szersze wody z otchłani zapomnienia i wyrastamy jako kolejny nieodkryty bratni zalążek Praski
gazetowy fotoreporter nie mógł się nadziwić okolicznej architekturze - Bazylika, WSM, Kamienice... dotąd tylko Ząbkowska, Targowa i Okrzei...
a tu cisza i spokój od wielkiego zgiełku miasta
będą kontynuacje
a teraz kierunek prezentacja już w ten weekend w WSM
zanim założymy stronę spisane będą nasze czyny i rozmowy...
wczoraj miała miejsce narada bojowa przed najbliższą konferencją nt. praskie oraz omawialiśmy problem parkowania jaki się na pewno pojawi wraz z nowym rokiem akademickim
okazało się, że I. trenuje studentów w prezentacjach a W. wspomoże narzędziami elektronicznymi i dopieszczamy prezentację by się zmieściła w 15 minut :-)
przybył również jeden z radnych by zacząć koordynować działania wokól tematu parkowania i przebiegu Trasy Świętokrzyskiej na Szmulowiznie
Czyli przejażdżka zabytkowym tramwajem – czemu nie!
W każdą sobotę lipca i sierpnia dla Warszawiaków oraz przyjezdnych turystów czeka zabytkowy skład tramwajowy, który zabierze wycieczkowców w niezwykłą wyprawę po warszawskiej Pradze. Trasa przejazdu obejmuje większość zabytków i ciekawostek prawobrzeżnej strony miasta. Tramwaj kursuje na linii plac Narutowicza - Aleje Jerozolimskie - most Poniatowskiego - al. Zieleniecka, - ul. Targowa – Kijowska – i dalej przez Michałów i Szmulowiznę do pętli na Kawęczyńskiej...
Nic o nas bez nas, czyli rewitalizacja na Szmulkach i Michałowie
14 maja w XX L.O. im. B.Chrobrego, odbyło się się otwarte spotkanie z mieszkańcami Szmulowizny i Michałowa (północne dzielnice warszawskiej Pragi, potocznie zwane “Szmulkami”). Spotkanie, zorganizowane przez grupę studentów, poprowadził Karol Langie, członek inicjatywy PLaNetWAWA w ramach długofalowych działań o wspólnej nazwie „RAZEM: Szmulki i Michałów”. Celem działań jest zwiększenie możliwości decydowania mieszkańców o kształcie przestrzeni publicznych: parków, ulic, skwerów.
Natalia Bet 18-03-2008, ostatnia aktualizacja 19-03-2008 22:22
Targ staroci, linia tramwajowa przez całą Pragę, a nawet szkoła rzemiosł – to nowe pomysły na ożywienie dzielnicy... . --- a już rośnie kolejne pokolenie urodzonych na Pradze, którzy wiedzę o niej będą czerpać z życia i rozpropagowywać w świat.